Her İş Yerinde Olan 10 Çalışan Tipi

1. Sadık 
1Bu çalışan modeli, ilk çalışmaya başladığı iş yerinden yıllar boyu ayrılmamıştır. İş yerinin ayrılmaz parçası, bir nevi demirbaşıdır. Her türlü katastrofik dönemde, mali krizde, yönetici değişikliğinde sinirlerini ve tavrını stabil tutmayı başarır. Onlarca iş arkadaşının ayrılışına, bir o kadar da katılmaya şahit olmuştur. Muhtemelen o iş yerinden emekli olacaktır.

2. Joker
2Yaptığı işin tanımını yapmak çok mümkün değildir. Her işi yapabilir, her şey hakkında da bilgisi vardır. Bilmiyorsa da, uzmanlığım iş alanım değil demez, öğrenir. Tek başına 3-4 kişilik işi yapar. Eş zamanlı çok şeyle ilgilenebilir, bir sürü farklı unvanı olabilir. Patronların da çoğunlukla gözdesidir. 

3. Dedikodu
dedikoduHer ailede, her mahallede olduğu gibi her iş yerinde bir tane dedikoducu mutlaka bulunur. Tüm çalışanlara gülümseyebilmek gibi özel bir yeteneği vardır. Herkes ile sohbet etmeye çalışır; tabii sadece arkadaş canlısı olduğu için değil. İş arkadaşları hakkında edindiği bilgiler, ya da kendi naçizane görüşleri ışık hızıyla yayılır. Dedikodunun ömrü uzattığına inanması mümkündür.

4. Boynu Bükük
memırİnsana niye KPSS'ye girmediğini sorgulatan kişidir. Değişiklik sevmez, strese gelemez, ay sonunda maaşını almak dışında pek düşünmez. Proaktif değildir, tepkisel değildir, üretken ya da yaratıcı da pek değildir. İşten çıkarılmak ve önümüzdeki ayın faturasını ödeyemeyecek olmak en büyük korkusudur. Bu yüzden kötü muameleye dahi katlanır, başkalarının egolarını okşar.

5. Tasdikçi
5Sık sık kullanıdğı kelimeler "evet efendim" "tabii efendim"dir. Üst düzey bütün yöneticilerin sözlerini farz kabul eder. Muhalefet etmek, ortada bir yanlışlık varsa düzeltmek, eleştirmek ise lügatında bulunmaz. "Boynu bükük"ten ayrılan tarafı faydacı olmasıdır. Yoksa işin sıhhati umrunda bile değildir, hedefi çoğunlukla pozisyon atlamaktır. Bunun için her türlü hokkabazlığı yapmaya da açıktır. 

6. Lakayıt
lazy_worker_small115 dakikalık bir işe, 4 saatlik iş muamelesi yaptırır. Eğer ki işi uzmanlık gerektiriyorsa, kimse de ona müdahale etmez zaten.3 saat 45 dakika boyunca kendi işlerini yapar, sosyal medyada gezer. Son 15 dakikada ise işi bitirir. "Şirket benim değil ya!" "Babamın hayrına mı çalışıyorum." gibi cümleleri hayat felsefesi haline getirmiştir. Yöneticilerle hiçbir zaman samimi olmaz

7. Müsibet
7Kamuflajlıdır. Başta pamuk şekerdir ama zamanla gerçek kimliği ortaya çıkar. Sinir bozucudur. Kimse onunla gerçekten arkadaşlık kurmak istemez ama o azimle kendine mürit arar. Hep gizli planları vardır. Atsan atamadığın, satsan satamadığın çalışan modelidir. Üst düzey bir yöneticinin acil eylem planı ile o iş yerinde hayatı sona erecek, ama virütik kimliğini başka bir iş yerinde, kaymak gibi gözükmek suretiyle alındığı bir pozisyonda devam ettirecektir.

8. Gececi
8İş dışındaki hayatının nasıl olduğunu gözlerini altından veya ağız kokusundan derhal anlaşılabilir. Uzun ve sıkı bir gece hayatı vardır. Sık sık işe geç gelir. Bolca hastalık izni alır. Vaktinin çoğunu sigara içerek geçirir. Mütemadiyen "akşam olsa da gitsek" düşü kurar. Ciddiyet onun saflarına hiç uğramaz. Dahi ya da süper yetenekli değilse, kısa sürede işten çıkış belgesi eline tutuşturulur.

9. İşkolik
9Mesaiye hep erken başlar, hep en son o çıkar. İş yerinden çıksa dahi telefonundan, evdeki bilgisayarından iş takibi yapar. Çok çalışır. Eşini, dostunu, zevklerini, hobilerini, özel yaşamını boş vermiştir. Zira, hırslıdır. Kariyer basamaklarından hızlıca çıkmayı bir yaşam gayesi haline getirmiştir. Çıkacaktır da… 

10. Yeni Yetme
10Stajyer de denir. İş hayatında yeni olduğu için her şeyi bu iş yerinde öğrenecektir. Kahve yapma ile eğitim serüveni başlar. Kimsenin yapmak istemediği işleri yaparak devam eder. O iş yerinde kalması ve yükselmesi kimsenin ondan beklemediği harika işler çıkarmasına veya torpil miktarına bağlıdır. Aksi takdirde, diğer çalışanlar tarafından pek ciddiye alınmadığından, hayatını bir stajyer olarak mı geçireceği sorunsalını yaşar. Harikalar yaratamaz ise oradan ayrılır. Stajı da cepte olduğundan, normal bir iş pozisyonu bularak kariyerine devam eder.

Yorum Bırak