1
Feng Shui, eski bir Çin öğretisidir. Doğada var olan yaşam enerjisini, yani Chi’yi, yaşanılan mekânlarda harekete geçirme yöntemlerini anlatır.
2
Öğretinin en az 5000 yıllık geçmişe sahip olduğu söylenir. Yaşam alanlarının Feng Shui ile düzenlenmesi ile sağlık, başarı, para, mutlu ilişkiler sağlanabileceğine inanılır.

Gelin, Feng Shui’nin temel prensiplerine hızlıca bakalım…

1. Chi, yaşam enerjisidir ve ön kapınızdan içeri girer. Yaşanılan ev, ofis gibi mekanlarda bu enerjinin serbest dolaşımı gerekmektedir.
3
2. Evin içindeki eski, kullanılmayan, bakımsız alanlar olumsuz olarak görülür. Buraları temizlemek, kullanılmayan eski eşyaları dönüştürmek veya elden çıkarmak gerekecektir.
4
3. Hiçbir kural bilmeseniz dahi evinize bir de bu gözle bakın. Evinizin içinde isteksizce, sevmeden, değerlendirmeden tuttuğunuz nesneler var mı? Veya görmezden geldiğiniz alanlar?
5
4. Bu kısımları seveceğiniz hale getirmekten başka yapacak bir şey yok. Bu şekilde terk ederseniz negatif etkilerini sürdürürler.
6
5. Feng Shui açısından, mekanın kare veya daire olması önemlidir.
7
6. Kare ve daire ev/ ofisler Bagua haritasındaki tüm alanları barındırırken; L, H şeklindeki ev ve ofislerde bazı alanlar eksik kalacaktır.
8
7. Her alanın yönetici bir elementi, rengi ve bu alanın etki ettiği bir konu vardır. Feng Shui’de beş elementin varlığından söz edilir. Bu elementler metal, su, ateş, toprak ve tahtadır.
10
8. Gelin, evinizin haritasını birlikte çıkaralım. Elinize bir kağıt alıp, büyükçe bir kare çizerek işe başlayabilirsiniz. Daha sonra eşit aralıklarla 2 yatay ve 2 dikey çizgi ile kareyi 9 eşit parçaya bölün. Şimdi de gelecek notları, karelerin üzerine yazın.

11

 9. Solda ve en üstte kalan kare zenginlik ve refah ile ilintilidir. Rengi mor ve altın rengi; elementi tahtadır.
9
10. Üstte ve ortada kalan bölge ününüz ve itibarınızdır. Rengi kırmızı;  elementi ateştir.
13
 11. Sağda ve en üstteki kare aşk ve ilişkileriniz içindir. Rengi pembe; elementi topraktır.

14
12. Sağda ve ortada kalan kare yaratıcılığınız ve çocuklarınız ile ilgilidir. Rengi pastel tonları ve beyaz; elementi metaldir.

15
13. Sağda ve en altta kalan kare seyahatlerle ve hayatınızda size rehberlik yapacak, yardımcı olacak kişilerle ilgilidir. Rengi gri; elementi metaldir.
16
14. Ortada ve en altta kalan kare kariyeriniz, hayatta gerçekleştirmek istediğiniz idealiniz ile ilgilidir. Rengi siyah; elementi sudur.
17
15. Sol ve en altta kalan kare bilgelikle ilgilidir. Rengi mavi, elementi topraktır.
18
16. Solda ve ortada kalan kare aileniz, yakın çevreniz ve arkadaşlarınız ile ilgilidir. Rengi yeşil, elementi tahtadır.

19
17. Şimdi sadece bir kare kalmış olmalı. O da ortadaki karedir. Burası merkezdir; ruhunuz, bedeninizin ve aklınızın en genel anlamıyla sağlığıyla ilgilidir. Elementi toprak; rengi toprak tonları ve sarıdır.

20
18. Şu anda elinizde basit anlamda bir bagua haritası var. Şimdi, evinizin planını bu haritanın üzerine çizin. Aktif kullandığınız, ana giriş kapınız en alttaki sırada kalmalıdır.

22
19. Şimdi evinize bir de bu gözle bakın. Evinizdeki hangi alan, hangi köşenin üzerine geliyor? Bu alanı konusuyla ilgili döşemek, ilgili rengi ve elementleri koymak buradaki enerjiyi sağaltacaktır.

24
20. Örneğin, aile & arkadaşlar köşesine sevdiklerinizin resmini koyabilir; ateş elementinin yönettiği ün köşenize mumlar yerleştirebilir, seyahat köşenize sevdiğiniz mekanların haritalarını veya fotoğraflarını asabilirsiniz.

23

Ufak dokunuşlarınızla bile evinizin havasının değiştiğini fark edeceksiniz…