1_tarihi_yarimada
İstanbul’u İstanbul yapan, ona eşsiz siluetini bahşeden, neredeyse metrekare başına 1 tarihi eserin düştüğü yerdeyiz; Tarihi Yarımada’dayız. Elbette ne saymakla ne de gezmekle biter bu güzel şehir. Biz de İstanbul’da yaşayıp, burayı bir türlü keşfetmeye vakit ayıramayan “Yarımadalılara”, Türkiye’nin ve dünyanın herhangi bir yerinden kısa süreliğine gelen “dar vakitlilere”, sadece uzun metrajlı bir film süresinde aradan çıkarabilecekleri bir tur rehberi hazırladık.

1. Ayasofya Müzesi
3_ayasofya 
Bekleme Süresi: 15 dk
Gezi: 30 dk
Giriş Ücreti: 25 TL
MüzeKart’la Giriş: Var
Kıyafet Zorunluluğu: Yok

Ayasofya, Fatih Sultan Mehmed’in 1453’te İstanbul’u fethetmesiyle camiye çevrildi. Fetihten hemen sonra yapı güçlendirilerek en iyi şekilde korundu ve Osmanlı Dönemi ilaveleri ile birlikte cami olarak varlığını sürdürdü.  Halen müzenin içinde hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için ibadet edilecek özel alanlar mevcut.

Ayasofya -> Sultanahmet (Yürüyerek): 5 dk

2. Sultan Ahmet Camii
6_sultanahmet_camii
Bekleme Süresi: Namaz vakitleri dışında bekleme süresi yok.
Gezi: 15 dk
Giriş Ücreti: Ücretsiz

Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırıldı. Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca “Mavi Cami (Blue Mosque)” olarak adlandırılıyor.

Ayasofya’nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul’un ana camii konumuna ulaşmıştır. Çevresindeki yapılarla birlikte bir külliye oluşturur ve Sultan Ahmet, Türkiye’nin altı minareli ilk camiidir.

Sultanahmet->Hipodrom (Yürüyerek): 2-3 dk

3. Hipodrom (At Meydanı Caddesi veya Sultanahmet Meydanı)
9_hipodrom
Gezi: 25 dk
Giriş Ücreti: Ücretsiz
Kıyafet Zorunluluğu: Yok

İstanbul’un en önemli meydanlarından olan Sultanahmet Meydanı, Bizans döneminde Hipodrom olarak bilinirdi. “Hipodrom” at binenlerin, atların meydanı anlamına gelir. Osmanlı döneminde buraya At Meydanı denirdi.
11_hipodrom

Meydanın orta yerinde Kayzer Wilhelm’in ziyaret hatırası olarak yapılmış olan Alman Çeşmesi bulunmaktadır. Meydanın batısında ise İstanbul Adliyesi yer almaktadır. Meydan günümüzde İstanbul’un en önemli turistik merkezidir.

Hipodrom->Yerebatan Sarnıcı (Yürüyerek): 5-10 dk

4. Yerebatan Sarnıcı

12_yerebatan_sarnici

Gezi: 20 dk
Giriş Ücreti: 5 TL, MüzeKart: Yok
Kıyafet Zorunluluğu: Yok

İstanbul’un görkemli tarihsel yapılarından bir de Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Bazilika Sarnıcı’dır. Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar nedeniyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir.

Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir Bazilika bulunduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak da anılır.

Yerebatan Sarnıcı->Kapalıçarşı (Yürüyerek): 20 dk

5. Kapalıçarşı
16_kapalicarsi

Gezi: Ortalama 1 saat
Giriş Ücreti: Ücretsiz.
Kıyafet Zorunluluğu: Yok

Kapalıçarşı, İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir.

Kapalıçarşı’nın temeli 1461 yılında atılmıştır. Dev ölçülü bir labirent gibi, 30.700 metrekarede 66 kadar sokağı, 4.000 kadar dükkânı ile Kapalıçarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür.

İçinde son zamanlara kadar 5 cami, 1 mektep, 7 çeşme, 10 kuyu, 1 sebil, 1 şadırvan, 24 kapı, 17 han vardı. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 15. yüzyıl’dan kalan kalın duvarlı, bir seri kubbe ile örtülü eski iki yapının etrafı sonraki yüzyıllarda, gelişen sokakların üzerleri örtülerek, ekler yapılarak bir alışveriş merkezi haline gelmiştir.

Not: Elbette Topkapı Sarayı, Mısır Çarşısı, Süleymaniye Camii, Aya İrini Kilisesi gibi güzellikleri de vaktiniz varsa bu listeye ekleyebilirsiniz. Ancak sırf Topkapı Sarayı’nı gezmek bile en az 2 saat alacağından, daha “kompakt” bir liste sunalım dedik.

Keyifli geziler!