Adrenalin bağımlıları, maceraperestler; işte bu rotalar sizin için! Gün olur yolunuz düşerse diye; veya yolunuzu düşürmek için elinizden geleni yaparsınız diye 😉

1. Bolivya – Ölüm Yolu’nda Bisiklet Turu

1-bolivya
Resme bakıp “Bu yoldan geçmeden, bu dünyadan göçmeyeceğim.” diyorsanız, siz hakiki bir adrenalin bağımlısınız. Yoksa burada bisiklet turu yapmak için insan aklını peynir ekmekle yemiş olmalı. Şelalelerin arasından, daracık, taşlı,hatta kayalık yollardan geçiyor, yokuşlardan iniyor, yağmur ormanları arasından yol alıyorsunuz. En az 5000 metrelerden başlıyorsunuz bu tura.  Yola “ölüm yolu”adı verilmesinin hikayesi ise şöyle: Şeytan Kıvrımı adı verilen dönemeçten çok sayıda araç aşağıya uçmuş. Anlatılanlara göre, o burna gelen sürücüler yolun devam ettiğinin halüsinasyonunu görürlermiş. Lakin, aşağıya uçarlarmış birkaç saniye içinde.

2. Alaska – Heli – Skiing

Bryce Phillips, Haines, Alaska
Helikopterle sizi alsınlar ve el ayak değmemiş dağların zirvesine bıraksınlar. Siz, malum kayakçı olarak, rota hakkında hiçbir fikriniz ve bilginiz olmadan aşağıya kaykılın. Başınızın çaresine bakmak zorundasınız Alaska’nın zirvelerinde. Karşınıza kurt çıkar, ayı çıkar bilemeyiz. Profesyonel kayakçı ya da dağcı değilseniz, işiniz biraz zor. Pek tavsiye edemeyeceğiz.

3. Yeni Zelanda – The Nevis Nehri’ne Bungee Jumping

3-yeniZelanda
Yeni Zelanda’daki en yüksek bungee jımping deneyimini The Nevis Nehri’ne atlayarak yaşayabilirsiniz. Tam 134 metre yükseklikten, eşsiz bir manzaranın içine kendinizi bırakın. Kelebekler kadar özgür olacaksınız!

4. Çin – Taipei 101’e Tırmanmak

4-çin
Çok yüksek değil sadece 508 metre yüksekliğinde (!) Tapei Kulesi. Çıktıktan sonra da sadece etrafa bakmayacağız tabii! Paraşütle atlamaya ne dersiniz?

5. Hawai – Maui Adası’nda Sörf

5-hawai
Dünyanın en büyük dalgaları arasında sörf yapmaya ne dersiniz? Jaws ismi verilen bu dalgaların 37 metre yüksekliğe ve saatte 50 km hıza ulaştığını düşününce bir kaşıntı hissetmeye başladıysanız rüya rotalarınız arasına büyük harfle Maui Adası’nı yazın.

6. California – Yosemite Vadisi’nde Kaya Tırmanışı

6-california
California’nın Merced Nehri’nin yanından yükselen 1000 metrelik granit bir kaya düşünün. Zirve için 5 gün ideal diyorlar. En hızlı 3 saatte çıkılmışlığı da var. Delilik işte!

7. Peru – Kum Sörfü

SONY DSC
Sörf sevenler ama soğuk ya da ıslak sevmeyenler için kum sörfü ideal olabilir. Ya da kışın karda, yazın çölde bir kayak sevdalısısınızdır. O zaman Peru’yu listeye yazıyoruz. 2048 metre ile dünyanın en uzun kumulu olan Cerro Blanco’ya gidiyoruz. 3 saatlik bir tırmanıştan sonra kumlardan şöyle hafifçe kaykılıyoruz.

8. New Jersey – Bir Roller Coster Klasiği

8-newjersey
The Kingda-Ka, dünyadaki en hızlı ve yüksek roller coster… 3 saniyede 200 km hıza çıkıyorsunuz. Ondan sonrası dön, çık, git, düş… Atraksiyon üzerine atraksiyon… Sağlam mide gerekecektir.

9. Çin – Gökyürüşü

9-çinsky
Yerliler tarafından “inanç yürüyüşü” olarak adlandırılan yol Hunan’da, Tianmen Dağı’nın bir yakasında, 1219 metre yükseklikte. Camdan yapılmış parkurun muhteşem kanyon manzarası ise dillere destan!

10. Wales – Halatla Yolculuk

10-zip
Avrupa’nın en uzun “zip” hattı, ayrıca dünyanın en hızlısı 2013’te açıldı. Penrhyn Quarry’nin 152 metre yüksekliğindeki bu hatta “bağlanıp” saatte 160 kilometre hıza çıkabilirsiniz. Adrenalin patlaması garanti!