İlham denilenin tam olarak ne olduğunu açıklamak zor. Sizi üretmeye ve yaratmaya iten bir güç olabilir; nereden geldiği ise meçhul… Siz istediğiniz için gelmediği de kesin. Ve hatta bazen, çok istediğiniz halde hiç uğramadığı da… Hal böyleyken ne yapmalı, nasıl edip de ilhamı yakalamalı anlatmaya çalıştık.


İlham beklemek sizi Godot’u beklerkenki duruma düşürebilir. Beklersiniz ve gelmez. Çünkü başına buyruk ilham, bizim taleplerimizle pek de bağlı değildir. Madem öyle, beklemeyin. Kendinizi zorlamak, diretmek ve direnmek işe yaramayacaktır. Yapmaya çalıştığınız her ne ise – bir yazı yazmak, bir analiz yapmak, bir plan yapmak, bir resim çizmek vb. – durun. “Yapmaya çalışmayı” bırakın.

Çünkü kuvvetle muhtemel zihniniz düşüncelerle dolmuştur. Birbiri ardına gelip giden düşünceler ise kafanızın içini salı pazarına çevirmiştir.

Yapmanız gereken ilk şey, zihninizi durultmak ve her telden çalan sesleri sessizliğe boğmaktır. Fakat meditasyon ve yoga tecrübeniz yoksa, zihninizdeki düşünceleri darmaduman etmek konusunda başarısız olabilirsiniz.

Öyleyse, başka bir meşguliyet bulmalısınız ki zihniniz üzerinde çalıştığınız konu üzerinde konuşmayı bıraksın ve ilhamın girebileceği bir alan açsın.

Fiziksel bir şeyler yapmanız faydanızadır. Ortalığı toplayın, bulaşık yıkayın, matkabınızı çıkarıp uzun süredir yapmayı ertelediğiniz rafı duvara takın ya da paten kayın veya yürüyüşe çıkın… En sevdiğiniz şarkıyı açıp sadece kendiniz için delicesine dans edin.  Yapmayı sevdiğiniz her ne ise onu yapın. Hareketlenin. Bedeninizi aktif tutmak, zihninizdeki hareketi durdurmanıza yardımcı olur.

Doğaya yakın olun. Yakınlarda park bahçe varsa, durmayın, çıkın dışarı. Ağaçlara, denize bakın. Hayvanları izleyin. Toprağa dokunun. Nefes alın, nefes verin, doğanın kokusunu içinize çekin. Bulunduğunuz ortamın bir organizma olarak parçası olduğunuzu hatırlayın. Ve bir bütün olarak ne kadar güzel olunduğunu….

Zihninizi sakinleştirmenin bir yolu da fazlasıyla konuşarak onu yormanız olabilir. Sizi anlayacak, yargılamayacak, saçmalamanızı hoş görecek yakın bir arkadaşınızı, ailenizden birini, sevgilinizi arayın. Alakasız binbir türlü konudan bahsedin. Kafanızın içindeki çerçöpten onları dışarı atmak suretiyle kurtulun.

Elinize en sevdiğiniz kitabı alabilir, sevdiğiniz bir filmi de izleyebilirsiniz. Sizi, size anımsatan şeyler iyi gelecektir.

Nihayetinde biraz uzanabilirsiniz de… Düş kurun, göz dinlendirin ya da uyuyun. Maksatınız, ilham bulmak değil, rahatlamak olsun.

Yukarıda saydıklarımız çalışmamışsa emin olun, bunları yaparken bir yandan yapmanız gereken işi düşünüyor veya işinizi yapmadığınız için suçluluk duyuyorsunuzdur. Bu faydasız düşüncelerden ve duygulardan kurtulun; bu zamana kadar size bir faydası olmayanın, bundan sonra da olmayacağını gönül rahatlığıyla kabul edin.

Zihniniz sessiz, bedeniniz canlı, aklınız açıkken ilham mutlaka ziyaretinize gelecektir.