1. John Lennon & Yoko Ono
  1-yoko_ono_john_lennon

  Yoko Ono ile John Lennon, 1966’da Ono’nın sergisinde tanışırlar. 1 yıl içinde aşk başlar, 3 yıl sonra da evlenirler. 1969’da Vietnam Savaşı protestolarına kendilerine yakışır bir şekilde katılırlar: 2 haftayı yatağın içerisinde geçirerek… Ve insanlara “şiddetsiz, hiddetsiz de protesto yapılabileceğini” ve “barışı hemen, şimdi istemenin deneysel yöntemleri de olduğunu” göstermek için. Lennon, 1980 yılında, bir suikast sonucu hayata gözlerini yumdu. Yoko ise bu yılın 18 Şubat’ında 82. Yaşını devirdi. Lennon’un sözleriyle bu aşkı özetleyelim:
  “Yoko olmadan da olabilirim, ama böyle bir isteğim yok.
  Yoko’suz olmam için şu dünyada hiçbir sebep yok.”

 2. Johnny Cash & June Carter
  2-johnny -cash-june-carter

  35 yıllık evlilikleri ile gelmiş geçmiş en güzel aşk hikayelerinden biri Cash ve Carter’ınki. 1956 yılında tanışan Cash ve Carter 1968’de evlenirler. Bu dünyadan göçene kadar da evli kalırlar. İki müzisyenin evliliği 7 yavruya ve birçok Grammy ödülüne sahnelik yapar. 2003 yılının Mayıs ayında dünyaya gözlerini kapatan Carter’ı, aynı yılın eylül ayında Cash izler. Müzisyen çifti Cash’in “Hurt” yorumuyla ve ikisinin de yer aldığı klipleriyle analım. Daha fazlası için Cash’in hayat hikayesini konu alan “Walk the  Line”ı izlemenizi öneririz.

  http://www.youtube.com/watch?v=SmVAWKfJ4G

 3. Bonnıe & Clyde
  3-bonny-and-cylde

  Tarihe adını yazmış çiftler arasında en kötü örnek Bonnie and Clyde olmalı. En meşhuru Arthur Penn’in             yönettiği film olmak üzere çok sayıda filme, tiyatro oyununa, şarkıya, diziye ilham veren genç gangester çiftin     karanlık kariyerinde çok sayıda adam öldürme, hırsızlık, banka soygunu bulunuyor. 26. yaşlarını göremeden,      1934 yılında Texas polisi tarafından vurularak bu dünyaya birlikte veda etmişlerdir.

 4. Frank Sınatra & Ava Gardner

  4-ava-gardner-and-frank-sinatra
  Sinatra, ünlü, karizmatik,  hızlı bir çapkın ama evli bir katolikti. Ne kadar çapkın olsa da inançları gereği boşanmaya niyeti de yoktu. Ta ki Hollywood’un güzeller güzeli Ava’sı ile tanışana kadar. 1951 yılında Sinatra boşanmış ve Gardner ile evlenmişti bile… Tutkulu aşkları bir süre devam etti, derken Ava çark etti; İspanyol bir boğa güreşçisine kaçtı. Her ne kadar ayrılmış olsalar da ömürlerinin sonuna kadar ara ara bir araya gelmeyi ihmal etmediler.

 5. Marıe & Pıerre Curıe
  5-Marie-Pierre-Curie

  Polonyo’da üniversite kadınları kabul etmiyordu; eğitim almak için Fransa’ya taşınmıştı Marie. Tam bir kütüphane sevdalısıydı. Pierre’in dikkatini çekmekte gecikmedi. Pierre defalarca evlenme teklif etti Marie’ye ve 1895’te evlendiler; böylece iki büyük fizik dehası bir araya geldi. 1898’de polonyum ve radyum’u keşfettiler.1903’te radyoaktiviteyi keşiflerinden ötürü Nobel’i aldılar. Bir sene sonra Pierre talihsiz bir kaza sonucu hayatını kaybetti. Marie çalışmalarından hiç yılmadı. Okulun ilk kadın öğretmeni oldu. 1911’de iki kez Nobel kazanan insan olarak tarihe geçti ve 1934 yılında bu dünyadan göçene kadar çalışmalarına devam etti.

 6. John Paul Sartre & Sımone De Beauvoır6-John Paul Sartre - Simone De Beauvoir

  20. yüzyılın en ilham verici çiftlerindendir Sartre ve Beauvoir. Kendilerini aydınlanma mücadelesine adamış; filozof-yazar-aktivist-teorist gibi sıfatları yükleyebileceğimiz bir çift bu çift. Birbirlerine karşı gönül bağları ise sonsuz; çok iyi iki arkadaş, aşık ve yoldaşlar da aynı zamanda. Hiçbir zaman evlenmemelerine ve ilişkilerinin yanı sıra başka kişilerle de birliktelikler, hatta aşklar yaşayabilmelerine rağmen asla birbirlerinden vazgeçmemişler. Ve hala, bu özgürlük savaşçılarının isimleri birlikte anılmaya devam ediyor.

 7. Brad Pıtt & Angelına Jolıe

  Brad Pitt y Angelina Jolie en los Oscar en la 84 ª a 84 ª ceremonia de los Oscar en Los Angeles

  Aslında, Mr. and Mrs. Smith filmi nedeniyle biraraya gelmişti Jolie ve Pitt. Fakat iş ile aşk karışmaya başladı. Pitt, Jennifer Aniston ile evliliğini sona erdirdi ve bu, Brangelina’nın başlangıcı oldu. O gün bugündür çoğalıyorlar. 6 çocuk, 1 Brad Pitt ve 1 Angelina Jolie’den oluşan bu sağlam kadro, sanat ve hayır işleriyle ilgilenmeye devam ediyor. (Yazımızı üzülerek güncelliyoruz: Pitt ve Jolie ayrıldılar.)

 8. Curt Cobaın & Courney Love

  8-Curt Cobain - Courney Love

  89 yılında Love, Cobain’i bir konserinde görmüştü ve tabir-i caiz ise vurulmuştu. Cobain, Love’ı oynadığı bir filmden tanıyordu. 91 yılında hakikatten tanıştılar ve birbirlerinden ayrılamaz oldular. Grunge dünyası kral ve kraliçesini; travmatik geçmişleri ve uyuşturucu bağımlılıkları ile onlar da birbirlerini bulmuştu. Ama ünleri onlara ağır gelmeye başladı, toplum baskısı yoruyordu; özellikle de kırılgan Cobain’i.  Seatle’in narin çocuğu Cobain, 1994’te canına kıydı; Courtney ve kızı Frances ile birlikte milyonlarca gözü yaşlı hayranı bıraktı.

 9. Evıta Peron & Juan Peron

  9-Juan Peron - Evita Peron

  1944 Arjantin depremi mağdurlarına yardım için yapılan bir gecede tanıştı Juan ve Evita. Kısa bir süre sonra birlikte yaşamaya başladılar. Juan, politik kariyer yapmaktaydı. Evita ise siyasete uzaktı ama eşiyle girdiği bu yolda, tarihin efsanevi politik kişilikleri arasında yerini alacaktı. Eva, kadın hakları ve sosyal haklar üzerine yaptığı çalışmalar ile Arjantin halkının da sevgilisi oldu. Onu, spiritüel liderleri ilan ettiler. 33 yaşında ise talihsiz bir şekilde kansere yenik düştü. Ne Juan, ne de Arjantin halkı onu unutmayacaktı.

 10. Mumtaz Mahal & Shah Jahan

  10-Mumtaz Mahal and Shah Jahan
  Tac Mahal’i ne bilirdiniz? Moğol imparatoru Shah Jahan’ın 3. karısı idi Mumtaz Mahal. İmparatora 13 çocuk vermiş, onun sevgili eşi olmuştu. Shah Jahan, Mumtaz Mahal’a çok aşıktı, ruh eşini, mükemmel kadınını bulmuş gibiydi. Lakin Mumtaz Mahal 14. çocuğunu dünyaya getirirken bu dünyaya veda etti. Tac Mahal, Shah Jahan tarafından sevgili eşinin anısına yaptırıldı. Yapımında yaklaşık 20.000 kişi çalıştı, 1000 civarı fil kullanıldı ve 20 yılda tamamlandı.