1. Harry Potter’ın basılmasından tam 3 yıl önce, yazarı J.K. Rowling, devlet desteğiyle tek başına kızına bakıyordu. Bilgisayar almak bir yana, 90.000 kelimelik ilk roman taslağını kopyalatacak parası bile yoktu. Tüm örnekleri kendi eliyle yazdı, onlarca yayınevine gönderdi. Ne yazık ki hiçbir yayıncı olumlu dönmüyordu. Derken, Londra’nın küçük bir yayınevi ona ikinci bir şans verdi. Zira yayınevi müdürünün kızı kitaba bayılmıştı. “Dünyanın En Hızlı Satan Kitabı” ve “Dünyanın En Çok Satılan Çocuk Romanı” unvanlarını alan Harry Potter serisi, dünya çapında 400 milyondan fazla satıldı. Kitaptan uyarlanan film ise 15 milyar $’dan fazla hasılat yaptı.

J._K._Rowling_2010J. K. Rowling 2010 – Daniel Ogren.

2. Stephen King, yazı serüveninin başında ekonomik olarak berbat durumdaydı. Düğününde giyeceği smokini ödünç alacak, telefonundan masraflı olduğu için vazgeçecek kadar… King, yazıyor, yazdıklarını yayıncılara gönderiyordu. İlk kısa öyküsünü satmayı başardığında, 60 kere reddedilmişti bile. En bilinen kitaplarından Carrie onlarca kez geri çevrildikten sonra, bir yayınevi tarafından basıldı ancak sadece 13.000 adet satıldı. King, bir süre sonra yazdıklarının telif hakkını Signet Books’a satacak ve bir anda 200.000 $’a sahip olacaktı. King’in sadece Türkçe’ye çevrilmiş 56 adet romanı bulunuyor.

Stephen_King,_ComiconStephen King – Pinguino

3. Babası işini kaybedip Carrey ailesi ekonomik krize girdiğinde Jim henüz 14 yaşındaydı. Okuldan ayrıldı ve evin giderlerini karşılamak için bir fabrikada günde 8 saat çalışmaya başladı. 15 yaşında ilk komedi gösterisini yaptı. Çok şahane tepkiler almamıştı ama yılmadı. 16 yaşında komedyenlik için Las Vegas’a, kısa bir süre sonra da Hollywood’a yerleşti. Yeteneği gözden kaçacak gibi değildi, kaçmadı da… Şu anda dünyanın en ünlü ve en zengin komedyenlerinden biri Jim Carrey. Sadece ‘Salak ile Avanak’ filminden Carrey’in kazancı ise 10.000.000 $.

640px-Jim_Carrey_2008Jim Carrey 2008” – Ian SmithFlickr

4. Tyler Perry, babasının dayakları ve annesiyle yaptığı kilise ziyaretleri arasında zor bir çocukluk geçirmişti. İlk kez intihara yeltendiğinde henüz çok küçüktü. 16 yaşında babasının anılarından kurtulmak için adı Emmitt’i “Tyler” olarak değiştirdi. Yazmanın insana “iyi geldiğini” 20’li yaşlarında meşhur The Oprah Winfrey Show’u izlerken duydu. Problemleri ile yüzleşmek için yazmaya başladı. 22 yaşındaki ilk sahne performansını gerçekleştirdi. O gün bugündür yazar, oyuncu, oyun yazarı olarak hayatını sürdürüyor. Perry, Forbes’in 2011’deki raporuna göre eğlence dünyasının en çok ödenen kişisi.

tyler-perryhttp://commons.wikimedia.org

5. Sarah Jessica Parker, 10 kişilik kalabalık ailesine çok erken yaşlarda dans ederek ve şarkı söyleyerek katkıda bulunmaya çalışıyordu. Her ne kadar zor koşullarda yaşasalar da, öğretmen annesi, çocuklarını sanatla uğraşmaları için teşvik etmekten vazgeçmedi. 11 yaşındayken ağabeyi ile New York’a bir Broadway müzikalinin oyuncu seçmenlerine katıldı. Hem kendisi, hem de ağabeyi seçilmişti. Ailenin New York’a taşınmasıyla başlayan yol, Parker’ı Sex and The City’ye kadar çıkaracaktı.


Sarah Jessica Parker – David Shankbone

6. Oprah Winfrey, kuzeni, amcası ve bir arkadaşları tarafından defalarca cinsel istismara uğradığında henüz çok gençti. 14 yaşında hamile kaldı, doğan bebeği 2 haftalıkken öldü. Fakat Oprah, hayatı ne kadar sert geçerse geçsin yılmayacaktı. Onur öğrencisi olarak liseyi bitirdi, tam burslu olarak koleji kazandı, yerel medyada sunuculuk yaparak kariyerine başladı ve uluslararası bir süperstar oldu.

oprahOprah Winfrey

7. Steve Jobs, kurucusu olduğu Apple’dan bir güzel kovulmuştu. Hakkında, “başıma gelen en iyi şey” diye bahsedeceği bu olaydan sonra kendi şirketi Next’i kurdu. 1997 yılında Next, Apple tarafından satın alındı ve Jobs da 2011 yılında sağlık sorunları nedeniyle ayrılana kadar Apple’ın CEO’su olarak kaldı.

640px-Steve_JobsSteve JobsMatthew Yohe. Wikimedia Commons