Netflix yapımı “Bir Başkadır” ile ülkenin sinema-TV gündemine oturdu Öykü Karayel. Çünkü dizide şaşırtıcı derecede iyi bir oyunculuk çıkarıyor. Hiçbir yapaylık, sahtelik, beceriksizlik hissettirmeden, abartıya kaçmadan, zorlamadan… Oynadığını yaşıyormuş ya da yaşadığını oynuyormuş gibi.

Diziyi izleyip, bizim gibi, Öykü Karayel’in hayatını merak edenler elbette vardır. Sizin için araştırdık, işte buyrun: Kimdir Öykü Karayel?

öykü karayel kimdir

1- 20 Ağustos 1990’da İstanbul’da doğdu. Bir ikiz kardeşi var, adı Ezgi. Çemberlitaş Kız Lisesi mezunu. Kenter Tiyatrosu’nda kısa bir eğitim aldıktan sonra, 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi.

2- Tiyatro Krek’in Güzel Şeyler Bizim Tarafta adlı oyunu için yapılan seçmelere katıldı ve 30 aday arasından Ayşe rolünü oynamaya hak kazandı. İlk profesyonel deneyimi olan; Güzel Şeyler Bizim Tarafta adlı tiyatro oyunundaki Ayşe rolüyle, 16. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri’nde, Efes Özel Ödülü’nü ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Genç Yetenek Ödülü’nü almayı başardı.

3- İlk başrolü Kuzey Güney dizisinde oynadığı Cemre rolüydü. Daha sonra Kalp Atışı, Muhteşem İkili ve son olarak da Bir Başkadır’da başrol oynadı.

4- İlk oynadığı sinema filmi ise Zeki Demirkubuz’un “Bulantı” filmi.

5 – Yemek yemekle arası çok iyi olsa da her zaman ince kalmayı becerebilmiş. “Koca koca cüsseli adamlarla aynı porsiyonu yerim.” diyor bir röportajında, “Rejim diye bir şey hayatım boyunca yapmadım ama çocukluğumdan beri tatlıyla aram hiç yoktur. Ne bileyim, belki ondandır ama otuzdan sonra bu yemeyle böyle kalacağımı zannetmiyorum.”

En sevdiği mutfak ise Japon, İtalyan ve Türk.

6- Öykü Karayel 2018 yılında ünlü müzisyen Can Bonomo ile dünya evine girdi. Sanatçı bir arkadaşlarının lansman gecesinde tanışmışlar. Karayel’in kendi deyimiyle evliliği “müthiş” gidiyor.

öykü karayel can bonomo

7- Koyu Galatasaraylı. Çocukluğundan beri maçlara gidiyor. Playstation oynamaya bayılıyor.

8- Bir röportajında, şöhretin ona ne ifade ettiğini şöyle açıklamıştı: “Gerçekten bilmiyorum. Ünlü olduğumu da düşünmüyorum. Ne ki ünlü, kime ünlü diyoruz? 2019’da bence herkes ünlü.”

Sanırız, “Bir başkadır” ile “gerçekten” ünlü.

öykü karayel bir başkadır

 

Kaynak: Wikipedia

Hürriyet

Cosmoturk