Mutfağımızın ayrılmaz bir parçası olan çayın tarihi milattan önce 2700’lere; ana vatanı olan Çin’e dayanıyor. M.S. 17. yüzyılda Avrupa’ya ulaşan çayın, mutfakların esaslı unsuru haline gelmesi ise çok uzun sürmemiş.
Bizde de çayın yeri bir başkadır. Sabah kahvaltısına, öğle yorgunluğuna, akşam keyfine çay eşlik eder.
Hayatımızın olmazsa olmazı çayın, bir de aşağıdaki faydalarını okuyalım. Hazırsa, taze demli çayımızdan yudumlayarak elbet…
1- Ulusal Sağlık Enstitüsü‘nce yapılan araştırmalar göre, günde 3 bardak çay içenlerin felç geçirme riski; günde bir bardak içen ya da hiç içmeyen insanlara göre %21 daha az!
1437429_28315790
2- Siyah çayın içinde pek kıymetli bir antioksidan olan polifenol olduğunu biliyor muydunuz? Ve polifenolün tütün veya diğer zararlı maddelerden doğan DNA hasarlarını engellediğini? Bu antioksidan meyve ve sebzelerdeki antioksidanlardan farklı olduğu için, çayın günlük diyetimizde mutlaka olması gerekiyor.
3- Çayda bulunan kateşin adlı antioksidan, beyindeki hücre ölümünü engellemekte ve hasar görmüş olanları kurtarmakta!
teapot-691729_1280
4- Akdeniz ülkelerinde yaşayan yaşlı kişiler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, sürekli olarak günde bir-iki bardak çay tüketenlerin tip2 diyabete yakalanma riski %70 oranında azalıyor.
5- Siyah çayda bulunan taninin, sindirim sistemi için olumlu ve rahatlatıcı, bağırsak bozukluklarında  iyileştirici etkisi olduğu biliniyor. İshal hastalarının çayı, sade bir şekilde ve yavaş yavaş yudumlayarak içmeleri tavsiye ediliyor. 
1440089_86659481
6- Amerikan Kalp Vakfı’nın çalışmaları siyah çayın kötü kolestrolü ve kalp krizi geçirme riskini azalttığını gösteriyor. Araştırmalara göre, günde 3 bardak çay içenlerin kalp hastalıklarına yakalanma olasılığı daha düşük.
7- Çayda bulunan ve kuvvetli bir antioksidan olan theaflavin isimli madde, kanserli hücreleri yok etmeye yarıyor.
tea-623796_1280 (640x427)
8- Sıcak ve demlenmiş içeceklerin astım hastalığına genel olarak iyi geldiği biliniyor. Çay da bunlardan en önemlisi… Hava geçişlerini kolaylaştırarak rahat nefes almayı sağlayan siyah çay, astım hastalığı için de çok faydalı.
9- Çay Tacirleri Sağlık Araştırma Birliği tarafından desteklenen araştırma sonuçlarına göre, çay dişteki bakteri ve plak oluşumunu azaltıyor. Tabii, çayın şekersiz, sütsüz olması gerekiyor. Ayrıca, bakteri plağını sökmek için, diş fırçalamaya da devam!
tea-557448_1280 (640x427) (2)
10- Japonya’da yapılan çalışmalar ise çaydaki tenin isimli maddenin, fiziksel ve zihinsel stresi azalttığını gösteriyor.
Bir-İki Küçük Not: Her şeyin fazlası zarar. Çayın da fazla tüketiminin olumsuz etkileri olduğu biliniyor. Beklemiş ve şekerli çay ise tavsiye edilmiyor. Az, öz, taze, şekersiz, sütsüz…  Afiyetler olsun!
Araştırma sonuçları için bu linki kullanabilirsiniz.