Bu sene yeni yıla nasıl gireceksiniz? Muhtemelen evde. Malum Covid-19… Ama moralleri yüksek tutalım. Öyleyse, 2021 hayalleriniz için bu geleneklerden birini uygulamak isteyebilirsiniz. Sizin için dünyadan yılbaşı geleneklerini derledik.

1. Kolombiya

1-kolombiya
Sürekli bir dünyayı gezme hayali, sürekli bir gezememe hali içindeyseniz; bu gelenek tam da size göre! Saat tam 00.00 olduğunda seyahat çantanızı alıyorsunuz, evinizin etrafını dolaşıyorsunuz. Yürümek kafi; ama koşarsanız daha uzaklara gitme şansınız var. İki elinizde de çanta varsa ve çok hızlı koşuyorsanız şansınız katbekat daha büyük.

Eş dost ile koşuya beraber başlamışsanız unutmayın; sona kalana bu sene yolculuk yok!

2. Güney Afrika

2-johaJohannesburg yerlilerinin yeni yıl geleneğini ise tam yenileşmeye uygun! Eski eşyaları pencerelerinden aşağı atıyorlar. Mikrodalga fırından koca bir yatak bazasına kadar herhangi bir eşya olabilir bu… Eh, bu geleneğin de kendince haklı tarafları var. Yeni yıl, yenilenme zamanı. Eski püskü, varlığı artık enerji emen eşyalardan kurtulmak insana taze bir nefes aldırabilir. Tabii, aşağıdan biri geçmiyorsa…

3. Yunanistan

3-yunanistan
Yukarıdaki geleneğe göre daha aklı başında sayılabilecek bir tane de Yunanistan’dan… Bu geceye özel pişirilen pasta veya kekin içine madeni para saklanıyor. Paralı dilim kime denk gelirse, onun şansının açık olduğuna inanıyorlar. Madeni parayı yememek şart tabi! Yoksa, tüm bu iyi niyetli gelenek; hastanede başlayan başka bir serüven ile sonuçlanabiliyor.

4. Danimarka

4-danimarka
Sadece bu gece, istediğiniz kadar tabak parçalayabilirsiniz ve bunun için kimse size kızmaz! Zira bu naçizane bir sevgi gösterisi olarak kabul edilir. Tabii, tabakları evinizde parçalamayın. Sevdiğiniz kişilerin kapısında parçalamanız gerekiyor ki onlara ne kadar değer verdiğinizi ispatlayın!

5. Şili

5-şili
Şili’nin bir şehri olan Talca’nın yerlilerinin yeni yıl gecesi adeti biraz ürkütücü; ama tamamen iyi niyetli. Talcalılar, yeni yıla mezarlıkta giriyorlar. Bu dünyadan göç eden yakınları ile birlikte yeni yıla merhaba demek için… Belediye başkanının saat 23.00’te mezarlığın kapılarını açmasıyla başlayan ritüele binlerce Talcalı katılıyor. Tören, mumlar ve klasik müzik eşliğinde gerçekleşiyor. İnanca göre, dünyevi hayatı son bulanların ruhu o gece geri geliyor ve sevdikleri tarafından onurlandırılmak istiyor.

6. Romanya

6-romanya
Özellikle kırsalda yaşayan Romanların bu geleneği de hayli şaşırtıcı. O gece hayvanların konuştuğuna inanılıyor ve hayvanların konuşmaları duyulmaya çalışılıyor. Duyarsanız, yandınız; size kötü talih getiriyor. Duyamazsanız iyi şans yanınızda!

7. İtalya

7-venedik
Venedik’te uygulanan bu gelenek ise yukarıda saydıklarımıza kıyasen daha eğlenceli; daha aşk dolu! Saatler gece yarısını gösterdiğinde çiftler öpüşmeye başlıyor. Bu sayede, yeni yıla herkes aşkla giriyor.

8. Filipinler

8-filipinler
Binlerce insanın benekli kıyafetler giydiği bir yerdeyseniz, bilin ki orası Filipinler; bunun sebebi de benekli kıyafetlerin bereket – özellikle finansal açıdan – getireceğine inanmaları. Zira, yuvarlağın burada imgelediği bozuk para oluyor. Ayrıca, yine yuvarlak meyveleri de gece yarısı tüketirseniz gelecek sene için iyi şansı davet etmiş oluyorsunuz.

9. Ekvator

9-ekvatorEkvatorlular, acayip yeni yıl gelenek listesine, geçmişi geçmişte bırakan biri ile katılıyorlar. Geçen yıl boyunca yaşadıkları olumsuz olayları, kazaları, kötü anları onlara hatırlatan resimleri hiç acımadan yakıyorlar. Fotoğrafları yakmak biraz sevimsiz gözükebilir, ama Ekvatorlular bunu büyük bir keyifle yapıyorlar. Zira, geçmişin olumsuz bağlarından bu yolla kurtulup, kendilerine pırıl pırıl bir gelecek açtıklarına inanıyorlar.

10. İspanya

10-ispanya
Eğer 12 adet üzümü, gece yarısı olduktan sonraki 12 saniye içinde yiyebilirseniz, 12 şanslı ay önünüzde sizi bekliyor! Her halükarda, İspanyolların adrenalin yüklü bir aciliyet içinde yeni yıla girdikleri bir gerçek. Bu eylemi topluca yapıyorsanız, gülme krizine tutulma riskiniz elbette var. Aman dikkatli olun; mazallah boğazınıza kaçar!

11. Japonya

11-japonya
Japonya’da tam gece yarısı çanlar 108 kez çalıyor. Budist bir geleneğe göre bu insanın 108 günahını ve dünyevi tutkularını simgeliyor. Japonlar, çanların çalması ile birlikte geçen senenin günahlarından arınıyorlar. Çanların çalması bitince ise eğlence başlıyor!

12. İrlanda

12-irlanda
İrlandalılar yeni yıl gecesi için evlerini pırıl pırıl yapıyorlar. Hani bizim dip kıyı temizliği dediğimiz türden…. Böylece yeni yıla yepisyeni bir başlangıç yapacaklarına inanıyorlar. Bununla da kalmıyorlar. Evlerin kapı ve duvarlarına ekmek atarak kötü şansı kovduklarını ve iyi enerjiyi davet ettiklerine inanıyorlar. Bekar olanlar ise yastıklarının altına yaprak koyarak uyuyorlar ki rüyalarında müstakbel eşlerini görsünler.

13. İskoçya

13-iskoçya
Ellerinde balta ve ateşlerle sokağa düşen bir sürü Viking görüyorsanız; yerlerden İskoçya; günlerden yeni yıl arifesindesiniz! Hogmanay adı verilen bu festival, 1996-97 yıllarında Edinburgh’da 400.000 kişiyi ağırlayarak; Guinness Rekorlar kitabına dünyanın en kalabalık yeni yıl partisi olarak geçmişti.

14. Finlandiya

14-finlandiya
Finlerin geleneği biraz meşakkatli… Tam gece yarısı bir kalay buluyorlar, bu kalayı eritiyorlar ve atnalına döküyorlar. Donmadan ve soğumadan buradan soğuk suyun içine akıtıyorlar. Soğuk suyla çarpışınca donan kalayda rastgele bir şekil oluşuyor ve Finliler buna bakıp önümüzdeki sene için yorumda bulunuyorlar. Kalp ya da yüzüğe benziyorsa yeni yıl evlilik ve aşk; bir hayvana benziyorsa zenginlik getiriyor mesela… Tabii yorumcunun da kabiliyetine bağlı…

15. Belçika

15-belçika
Yeni yılı sadece biz insanoğullarının kutlaması elbette haksızlık! Belçikalı çiftçiler; hayvanlarına iyi yeni yıl dileklerinde bulunarak onların varlıklarına bir nevi şükrediyorlar. Özellikle etinden sütünden faydalandıkları ineklerinin yeni yılını kutlamadan geçmiyorlar.

16. Türkiye

16-turkey
Bizim memlekette televizyon başında yılbaşı programı izleyip tombala oynamak bir standarttır. Dansözün ekrana çıkacağı anı heyecanla; Milli Piyango çekilişini hayallerle beklemek de… Eskiden Zeki Müren vardı; şimdi o da yok.  Yine de herkese iyi yıllar dilemek şart. İyi yıllar!!!