Yasakların tarihi çok eskiye dayanıyor. Bilinen en eskisi ve en meşhurunun ise MÖ 399'da, Sokrates'in felsefi eğitimlerinin yasaklanması ve ölüm cezasına çarptırılması olduğunu söyleyebiliriz. Aradan 2500 yıldan fazla süre geçmesine rağmen dünya hala yasaklarla dönmeye devam ediyor. Aşağıda, sosyal medya yasaklarından kısacık bir liste yaptık. Daha detaylısına buradan erişebilirsiniz.
10688666126_e3ac64817d_b

 1. ABD Deniz Kuvvetleri 2009 yılında Facebook, Twitter, MySpace ve diğer sosyal medya sitelerini kendi ağında yasakladı. Yapılan açıklamaya göre, bu siteler zararlı aktörlerin sığınağıydı. Düşmanlarca  saklı bilgilerin ele geçirilip yayınlanması, yanıltıcı içerik üretilmesi ve hedef gösterme gibi riskler taşıyordu. Yasak 1 yıl kadar sürdü.
 2.  Küba’da internetin fazlasıyla kontrol altında olduğunu söyleyebiliriz. Tüm internet kullanımı ve e-posta gönderimleri izleniyor. Bu konuda bilgi paylaşımı yapılmadığından dolayı nelerin, ne kadar filtrelendiğini ise bilemiyoruz.  
 3. Brezilya'da Youtube, 2007 yılında, efsane futbolcu 'Fenomen' Ronaldo'nun eski sevgilisi Daniella Cicarelli ve erkek arkadaşının seks videolarının yayınlanmasından ötürü yasaklandı. Öfkeli Cicarelli, videonun yayınından gördüğü zarar için günlük 100.000 dolar tazminat istedi. Video Youtube'un tüm çabalarına rağmen farklı kullanıcılar tarafından yeniden yükleniyordu. Nihayetinde, Cicarelli sitenin tamamen kapatılmasını talep etti; böylece Youtube'a erişim engellendi. Kısa bir süre sonra, hakim kararıyla ilgili tüm videolar kaldırılınca Youtube yasağı da kaldırıldı.

   

 4. Fas da Mayıs 2007'deki yasağı ile Youtube'a erişimi engelleyen siteler listesinde. Nedeni hakkında resmi bir açıklama yok, ama en güçlü olasılık olarak kral hakkındaki olumsuz eleştirileri konu eden videoların yayınlanması görülüyor. Yasak, Fas'ın en büyük telekom şirketi tarafından uygulandığından tüm kullanıcıları kapsamasa da büyük bir çoğunluğu kapsadı. 1 haftadan biraz uzun bir süre sonra ise yasak kaldırıldı.
 5. Konu internet olunca Çin'in yasaklar cumhuriyeti olduğunu söyleyebiliriz. 2500'den fazla yasaklı site arasında Facebook, Twitter, Youtube, Google, Instagram gibi dünya devleri var. Yasaklar devam ediyor.
 6. 2006 yılının Mart ayında, Hz.Muhammed'i konu alan bir makale ve bir kısım karikatür yüzünden Wikipedia Pakistan'da yasaklandı. Aslında telekomünikasyon kurumu birkaç karikatür sitesini engellemek üzerine emir almıştı ancak yasak 10 milyon kadar site için de uygulandı, 7 saat kadar sürdü. 
 7. Rusya, 2013 yılının Nisan ayında esrar kullanımı ile ilgili bir maddeden ötürü Wikipedia'yı kara listeye aldı. Rusya’nın pek çok siteyi kara listeye aldığı ve filtrelemek suretiyle erişimini engellediği biliniyor. 
 8. Wikipedia'daki Tayland Kralı ile ilgili makale, 2008 yılından bu yana, Tayland'ın birçok servis sağlayıcısı tarafından erişime engellenmiş durumda. 
 9. Birleşik Krallık ise yasak sevmeyen(!) ama hata seven ülkelerden. WordPress’e 3 kez hata eseri erişimin engellendiği söyleniyor. 2013'te 12 ve 10 gün, 2014'te 4 gün boyunca WordPress'e erişim sağlanamadı. Sınır tanımayan gazetecilere göre ise Birleşik Krallık internet düşmanları arasında.
 10. Türkiye'de 6 Nisan 2015 günü Cumhuriyet Savcısı Selim Kiraz'ın öldürülmesi ile ilgili görüntülerin Facebook, Twitter ve Youtube'dan yayınlanması üzerine erişim yasağı başladı. Facebook, görüntüleri kaldırması üzerine erişime açılırken, Twitter ve Youtube yayın yasağı devam ediyor. Türkiye'deki yasakların tarihi için ise Wikipedia'nın ilgili maddesi incelenebilir.