İnsan evladı kendini “en zeki varlık” olarak tanımlar, tabii bu tanımın içeriğini de zekica kendi oluşturur. O zaman insana ve insanın yaptığı zeka tanımına göre en zeki canlı insandır diyebiliriz. Fakat zeka da bir değil ki, çeşit çeşit… Bunun analitiği var, duygusalı var, sosyali var, var da var.

Yazımızın konusu duygusal zeka.  Derler ki duygusal zekâ (EQ), bir insanın kendisine veya başkalarına ait duyguları anlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme yetisi, kapasitesi ve becerisinin ölçümünü tanımlar. Aşağıdakiler de diyebiliriz ki duygusal zekanızın yükske olduğunu kanıtlar. Buyrun, beraber bakalım.

1. Ruh halinizi en doğru anlatan kelimeleri seçersiniz. Duygulara dair kelime dağarcığınız geniştir.

2. İnsanlar üzerine kafa yormaktan keyif alırsınız. Tanımadığınız kişiler sizde merak uyandırır.

3. Zayıf ve güçlü olduğunuz noktaları bilirsiniz.

4. Karakter betimlemelerini kolaylıkla yaparsınız.

5. Başkalarının yargılarıyla kolay incinmez; başkalarının söz ve davranışlarına kırılmak yerine bunların kaynağını merak edersiniz.

6. “Belki, emin değilim, fark etmez, acaba” yerine “evet” ya da “hayır” kelimelerini rahatlıkla kullanabilir, isteklerinizi net ifade edebilirsiniz.

7. Enerjinizi çalacak kişileri – diyelim ki sürekli hoşnutsuz, şikayet eden, aşırı kritik eden, yakınan…- derhal tespit eder, onlardan ya uzak durur ya da incelemeye koyulursunuz.

8. Canınız sıkkınsa, nedenini biliyorsunuzdur.

9. Korku, endişe, suçluluk, hayal kırıklığı, umutsuzluk, utanç gibi duyguların hayatınızı yönetmesine ve yönlendirmesine izin vermezsiniz.

10. Başkaları keyfinizi kolay kolay kaçıramadığı gibi, başkalarına keyif, ilham, neşe vermeyi iyi bilirsiniz.