Bu yazı biraz ağır oldu. Rahatsız edebiliriz, baştan söylemesi. Ama amacımız sizleri rahatsız etmek, kırmak, incitmek değil elbet. Mutsuzluk ise nihai bir sonuç değil, çünkü değişim her zaman mümkün.

Düşündük ki, belki, maddelerden biri “hakikatten öyle” dedirtir de hayatımızda bir değişiklik yapabiliriz. Bize de dünyaya da evrene de iyi gelir böylesi; belki… 

Fotoğrafları ise Reuters‘ın fotoğraf arşivinden aldık. Yani, hepsi, bir aralar, bir yerlerde yaşanan gerçekliği gösteriyor. Onlar da fazlasıyla ağırlar.

Hazırsanız, buradan buyurun.

1. Fazla yemek yiyoruz. Yağ bağlıyoruz. Sonra, operasyon ile yağlarımızı aldırıyoruz. Bu sırada da, 1 kişiyi 1 yıl doyuracak parayı harcıyoruz. Kısacası, şişmanlamak için de zayıflamak için de para harcıyoruz. Bir kişiyi iki kere aç bırakıyoruz. Nedeni basit. İhtiyacımızdan fazlasını tüketiyoruz.

 

 

 

 

2. Bilinçsiz tükettiğimiz için birilerini zengin ediyor, birilerini ise köleleştiriyoruz. Masum bir yeni yıl kutlaması dediğimiz bile böyle. Ritüellerimizi bize dayatılanla çerçeveliyoruz. Noel babanın ağacın altına hediye koyabileceği gibi; masanın altına, yatağın altına, kapının önüne… yani, halihazırda olan bir şeyin bir yerine koyabileceğini kabul etmiyoruz.

christmas-factory-china_2

3. Anasının kuzusu diye bebeğimizi seviyor, sonra anasının kuzusunu büyük bir iştah ile yiyoruz. Köpek yiyenleri kınıyor, inek yiyenleri kınamıyoruz. İkisinin arasındaki farkı açıklarken köpek ile sarılıp uyuduğumuzdan, dostluğumuzdan bahsediyoruz. Hayvan hakları savunuculuğu yaparken dahi şahsi düşünüyor ve taraf tutuyoruz.

 

3

 

4. Onlarca ayakkabımız ve elbisemiz varken dahi alışveriş yapmayı düşünebiliyor, hatta yapabiliyoruz.

 

A model presents a creation by Belgian designer Raf Simons as part of his Autumn/Winter 2015/2016 women's ready-to-wear collection for fashion house Christian Dior during Paris Fashion Week

5. Tatildeyken doğaya “bayılıyor” ama normal hayatımızda bayıldığımız doğayı korumak adına yaklaşık olarak hiçbir şey yapmıyoruz. Geri dönüştürmüyor, bisiklete binmiyor, parfümden, deterjanlardan vb. vazgeçemiyoruz.

Orange toxic cloud is seen over the town of Igualada, near Barcelona, following an explosion in a chemical plant

6. Birilerinin çok çok zengin olmasını yadırgamıyoruz, kınamıyoruz. Tam tersine hayatlarına imreniyor, onların konu olduğu haberleri okumadan geçemiyoruz. Bunca fakirliğin olduğu dünyada zenginliğin ya dünyayı değiştirmesi ya da utanç sebebi olması gerektiğini anlayamıyoruz.

6

7. 7.5 milyar insandan sadece bir tanesi, üstelik evrende toplu iğne başından katbekat küçük olduğumuzu fark edemiyoruz. Kendimizi çok önemsiyoruz, başkalarını ise “seçerek” önemsiyoruz. Cinsiyet, ırk, dil, inanç, kültür, coğrafya farklılıklarından ötürü birini, diğerinden üstün görebiliyoruz.

7

8. Günün 1/3ünü uyuyarak, 1/3ünü para kazanmak için çalışarak, 1/3ünü ise can sıkıntımızı, mutsuzluğumuzu unutmaya-yok saymaya çalışarak geçiriyoruz. Bolca ekran başında duruyor, zamanı bile tüketiyoruz. Bu sırada dünyaya faydamızın ne olduğunu hiç sorgulamıyoruz.

8

9. Başımıza gelmedikçe hak gaspına ses çıkarmıyoruz. Bize dokunmayan yılanın 1 değil 1000 yıl yaşamasını sessizce onaylıyoruz.

9

10. Şarta ve duruma göre hırsı matah, kıskançlığı olağan, öfkeyi doğal, kibri hak, nefreti müstehak görebiliyoruz.

10

 

Nihayetinde, mutsuz oluyoruz, çoğu zaman niye mutlu olamadığımızı veya neden mutsuz olduğumuzu bilemeden. Mutsuzluk, yapışıyor yakamıza; tüm “olmamışlığı” gösteren bir vesika gibi…