Finlandiya’da yaşamak neden isteyelim ki? Havası temiz, suyu temiz. Ormanı bol, kuzey ışıkları muhteşem. Kayak cenneti. Noel Baba’nın memleketi. Heavy metal’in ana vatanı. Bir de aşağıda madde madde yazdıklarımızı düşününce insan  daha ne isteyebilir ki! (Yaz mevsiminin uzun ve sıcak sürmesini tabii 🙂

1. transparency.org’a göre Finlandiya, yolsuzluğun en az olduğu ülkeler arasında 3. sırada.

 

2. Finlandiya nüfusunun %80’i düzenli olarak kütüphane kullanıcısı. Yılda ortalama 10 kez kütüphane ziyaret ediyor, 18 de kitap ödünç alıyorlar. Bu rakamlarla da dünyanın en çok kütüphane kullanıcısını barındıran ülke unvanını hak ediyorlar.

3. Meclisteki kadın parlamenterlerin oranı 42.5%

 

4. Reader’s Digest 192 cüzdanı 16 farklı ülkede “kaybediyor”. Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de kaybedilen 12 cüzdanın 11’i sahiplerine ulaştırılıyor. Bu araştırmaya göre de, dünyanın en güvenilir şehri, Finlandiya’nın başkenti Helsinki oluyor.

 

5. Doğum yapan kadın, 1 yıl kadar ücretli izne çıkabiliyor.

6. Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’na göre Finlerin matematiği ve fen dersleri hiç fena değil, dünyada 12. sıradalar. Gelin görün ki, eğitim sistemlerini 2020 yılına kadar tüm ülkede değiştirmiş olmayı planlıyorlar. Şöyle ki; günde 1 saat matematik, sonra tarih, üstüne fen dersi almak yani eğitimin konu merkezli hali tarihe karıştırıyorlar. Onun yerine, neden öğrenmeleri gerektiği ile birlikte olayları öğrenecekler.

7. Finler, için sauna bir saunadan daha fazlası. Hem fiziksel, hem de zihinsel yorgunluğu atmak için neredeyse her evde bir sauna bulunuyor; 5 milyon kişiye 3 milyon sauna düşüyor.

8. Erkekler için vicdani ret, kadınlar için ise gönüllü askerlik olası.

9. Tüketilen enerjinin %31’i dönüştürülebilir enerji kaynaklarından elde ediliyor. (Avrupa Birliği’nde dahi dönüştürülebilir enerji kullanımının %10,3)

10. UNICEF‘e göre,Finlandiya çocukların sağlık ve esenliği açısından dünya dördüncüsü.

11. Dünya Ekonomik Formu, Finlandiya’nın Avrupa’nın en büyük ekonomisi tahtına 2020 yılında oturacağını belirtiyor.

ekonomi