kapak-gorseli Bilim kurgu dünyası bambaşka bir dünya! Bir kere kaptırdınız mı aklınızı ve kalbinizi bu dünyaya, artık geçmişe dönüş zordur. Seveni pek sever, sevmeyeni ise hiç sevmez. En iyi bilim kurgu filmlerini sizin için derledik.   Atladığımız, aklımızdan nasılsa çıkmış olan varsa affola!

1. 2001- A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Destanı)

1-spaceOdyssey
1968’de Stanley Kubrick tarafından yönetilen, senaryosunu Kubrick ile Arthur C. Clarke’ın birlikte kaleme aldığı film, bir bilim kurgu klasiği. Zamanının çok ilerisindeki görsel efektleri ile Oscar kazanmıştır. Şaşırtıcıdır, düşündürücüdür; az konuşmalı, yavaş tempoludur. Sonu ise birçok kişi için muamma olmuştur. Bu filmi izleyerek büyüyen bir nesil, şanslı sayılabilir!

2. Blade Runner (Bıçak Sırtı)

2-bladerunner
1982 yapımı film bilim kurgu dünyasının en iyileri arasında. Senaryosunda,  Philip K. Dick’in “Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi?” adlı romanını esas alan filmi Ridley Scott yönetti, başrolde ise Harrison Ford var. Görsel olarak hayli etkileyicidir, beklenilenin aksine yavaş ilerleyişi ile seyirciyi şaşırtır. Her sahnesinde bir derinlik, yeni bir şeyler keşfettirir. Film, 2019 yılında Los Angeles şehrinde geçer. Şimdi takvime bakınca ne kadar da yakın!

3. Star Wars (Yıldız Savaşları Serisi)

3-starWars
İlki 1977 yılında çekilmiş film hem bir kült, hem de başlı başına bir markadır. Toplam 6 filmden oluşan seri 2005 yılında tamamlanmıştır. Yıldız Savaşları, kurgusal bir galakside geçer. Darth Vader, Yoda, R2D2 gibi karakterlerin, en azından beyaz perdede, olmadığı bir dünya çok sıkıcı olabilirdi!

4. The Matrix

4-theMatrix
1999 yılında, Amerika-Avustalya ortak yapımı olarak vizyona giren Matrix akıllarda ve dillerde en çok yer eden bilim kurgu filmleri arasındadır. Keanu Reeves’in başrolünü oynadığı film 4 Oscar ödülünün de sahibidir. Bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson geceleri “Neo” takma ismiyle Matrix dünyasını keşfeder; böylece film gerçek dünya ve Matrix dünyası arasında geçer.

5. Inception (Başlangıç)

5-inception
Leonarda Di Caprio’nun başrolünü oynadığı 2012 yapımlı film, yeni olmasına rağmen gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri arasında. Film, özetle, “rüya içinde”; rüyalar da katman katman rüyalar içinde… İzlemediyseniz, kaçırmayın!

6. Metropolis

6-metropolis
1927 Alman yapımı film uzun metrajlı ilk bilim kurgu filmi sayılır; ilk kez robot kurgusuna da filmde rastlanır. Sessiz, tamamen sessizdir.  2011 yılında Rintaro’nun yönettiği bir anime versiyonu da mevcuttur.

7. E.T.

The Spy Who Shagged Me
Steven Spielberg’in yönettiği, 1982 yapımlı E.T. filmini herhalde bilmeyenimiz yoktur. Hasbelkader dünyada kalmış bir uzaylının, Elliott  isimli 10 yaşındaki bir çocukla kurduğu muhteşem iletişimi ve dostluğu anlatan film, bir bilim kurgu klasiği olarak hafızamızda yerini almıştır.

8. Interstellar (Yıldızlararası)

8-intersteller
2014 Kasım yapımlı olan film, vizyona girdiği andan bu yana çok fazla olumlu eleştiri aldı ve en iyi bilim kurgu filmleri arasına yerleşti.  Film, yakın gelecekte geçer. İklim değişikliği ve artan kuraklık gibi nedenlerle dünya tehlike altındadır. İnsan ırkı yok olmak üzeredir. Hala izlemediyseniz mutlaka izleyin.

9. Back To The Future (Geleceğe Dönüş)

9-Backtothefuture
Kabaca film; kazara 1985 yılından, 1955 yılına giden bir gencin (Michale J. Fox) ve onu geri getirmeye çalışan çatlak profesörün (Christopher Llyod) keyifli hikayesini konu alıyor diyebiliriz. Zaman makinesinin, uçan kaykayların bir gün gerçek olacağı hayali, 80’lerin ve 90’ların gençlerine de bolca ilham vermiştir.

10. Twelve Monkeys (12 Maymun)

10-twelveMonkeys
Dünyayı tehdit eden bir virüs, 1996’da milyarlarca insanın ölümüne neden olur. 2035’te dünya nüfusunun sadece %1’i ayakta kalmıştır. Virüsün üstesinden gelebilmek için bir kişi geçmişe gönderilir ama o da akıl hastanesine kapatılacaktır.  1995 yapımlı filmi Terry Gilliam yönetmiş; başrollerde Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe oynamıştır.

11. Alien (Yaratık)

11-alien
1979 yapımlı, Riddley Scott’ın yönetmenliğini; Giger’ın da yaratığın tasarımını yaptığı ve bu tasarımla ödül aldığı film. Nostromo isimli kargo gemisi tam dünyaya dönecekken, yakındaki bir gezegenden sinyal alır; ve araştırmak için mürettebattan 3 kişi gezegene iner. Ne yazık ki bu iniş çok hayırlı olmayacaktır.

12. The Terminator

12-the-terminator
1984 yapımı film James Cameron yazdı ve yönetti, nam-ı diğer Terminatör olan Arnold Schwarzenegger başrolünü oynadı. İnsan ve robot karışımı olan Terminatör, 2019 yılından 1984 yılına bir cinayet işlemesi için gönderilir. Ondan sonrası hep aksiyon, hep aksiyon…

 

13. The Fifth Element

13-the-fifth-elementjpg
1997 yılında çekilen film, 23. yüzyılda geçer. Her zamanki gibi dünya yok olmanın eşiğindedir. Tek kurtuluş ise 5.  elementin bulunup, dünyaya getirilmesidir. Başrollerini Bruce Willis ve  Milla Jovovich’in paylaştığı film; oyuncuları için bile izlemeye değer.

14. A Boy and His Dog (Köpek ve Çocuk)

14-aBoyandhisdog
Bu sefer 2024 yılında, nükleer bir felaket sonrasındayız. Genç bir adam, telepati ile konuşabildiği köpeğini bir türlü dinlemez ve güzel bir kadının ardından yeraltı dünyasına iner. Yer altı dünyasının kuralları ise katı ve acımasızdır. 1975 yapımlı film;1980 yılında ülkemizde “2024 Yılında Dünya” ismiyle gösterilmiştir.

 15. Brazil (Brezilya)

15-Brazil
Yine gelecekte, geleceğin tuhaf ve karmaşık dünyasındayız. Bir istatistik memuru, hata kontrolü yaparken bir kadının suçlanmasında bir yanlışlık olduğunu fark eder. Bu kadın ayrıca rüyalarında sürekli kurtardığını gördüğü o kadındır. 1985 yapımlı filmi Terry Gilliam yönetiyor.