1- Komşum Totoro
Miyazaki’nin yazıp yönettiği, Studio Ghibli yapımı olan Komşum Totoro, her yaşa hitap eden ve defalarca izlenebilecek filmlerden biri. Anneleri hastanedeyken, babaları ile yeni bir eve taşınan 2 küçük kızın koca göbekli Totoro ile karşılaşmasını ve sonraki maceralarını konu alır. Miyazaki’nin doğaya duyduğu hayranlığı ve saygıyı yansıtmaktan geri kalmadığı Totoro, insanın kalbine, halet-i ruhiyesine pek iyi gelir.

1-totoro

 

2- Ruhların Kaçışı
Yine bir Miyazaki harikası, belki de en iyi filmi diyebiliriz Ruhların Kaçışı için. Baş karakter Chihiro, yeni bir eve taşınmaktan pek de memnun değildir. Arabayla duraklamalarının ardından gelişen olaylar sonrası, annesi babası domuza dönüşen Chihiro, kendini ruhların, garip yaratıkların yaşadığı fantastik bir dünya içinde bulur. Film, yaratıcılık ve ilham eksiliği çekenlere iyi gelir.

2-ruhlarin-kacis

 

3- Kutu Cüceleri
Peynirkent insanları, geceleri kaldırım altlarından kutu cücelerinin çıktığına ve cücelerin, çocuklarla peynirleri çaldığına inanırlar. Sonra da vay efendim kutu cücelerinin haline! Film, her türlü surat asıklığına, sevimsizliğe iyi gelir.

3-kutu cüceleri

 

4- Hayat Kitabı
Meksika’da geleneksel olarak kutlanan Ölüler Günü ve arkasındaki mitler üzerinde dönen film, bizi bu dünyadan alır, ölüler dünyasında keyifle gezdirir, nihayetinde buraya döndürür. Tabii aşk yüzünden… Film, romantizm eksikliğine, inançsızlığa ve güvensizliğe iyi gelir.

4-hayat kitabı

 

5- Denizin Şarkısı
Her karesi ayrı bir güzellik olan film, dünyaya gelmiş fok ana-kızın ve ailesinin hikayesini, muhteşem bir efsane ve müziklerle çerçeveleyerek anlatır. Gözlerinizi ekrandan bir saniye ayırsanız, muhteşem bir kare kaçırma ihtimaliniz yüksek olan film özellikle hudutsuz materyalizme, kulak pasına ve göz hastalıklarına iyi gelir.

5-denizin şarkısı

 

6- Ölü Gelin
Bir Tim Burton klasiği olan filmde, evlenmekten korkan Victor, ölü gelinimizin parmağına yanlışlıkla yüzüğü takınca hapı yutar! Ölüler diyarına apar topar götürülen Victor, haliyle ne olduğunu şaşırır. Talihsiz ölü gelinimiz Viktor ile aşkı bulacağını umar ama… Spoiler vermeyelim. Film, başta ölüm olmak üzere her türlü korkuya iyi gelir.

6-ölü gelin

 

7- Büyülü Kitap
İrlanda’nın Kells şehrindeki manastırın tarihini; Kell kitabının yazılış ve korunuşunu konu alan film yine gözlere ziyafet çekmek için var. Kaligrafi ve illüstrasyon sanatının müthiş bir örneği olan Kell’lerin kitabının hikayesini anlatan çizimler o altın orandan bu altın orana koşmakta, renkler ve desenlerle harikalar yaratmakta. Film, estetik yoksunluğuna iyi gelir.

7-büyülü kitao

 

8- Prenses Kaguya’nın Masalı
Geçimini bambu keserek sağlayan yaşlı bir adam, parmak büyüklüğünde ve prenses görünümünde bir bambu filizi bulur. Bu bambu filizinden de Prenses Kaguya olur. Film, gösteriş merakına ve doğallıktan kopmuş bünyelere iyi gelir.

8-prenses

 

9- Kiki’nin Taşıma Servisi
Küçük Cadı Kiki, 13 yaşına gelince bir cadı geleneğinin tekrarı olarak evden ayrılır ve kedisi Jiji ile tek başına yaşamak için başka bir kente taşınır. Yüzü gibi kalbi de temiz Kiki’miz kötüniyetli bünyelere, çaresizliğe ve yalnızlık fobisine ilaç gibi gelir.

9- kiki