Ronald William Artest Jr. – Metta World Peace

NBA'in en haşarı isimlerinden biri olan Artest, (bkz. Detroit Pistons-Indiana Pacers kavgası) 2011 sezonuna girerken hem ismini hem de soyadını değiştireceğini açıkladığında kimse buna şaşırmadı. Zira emekli olan Dennis Rodman'dan sonra ligin çılgın çocuğu bayrağı kendisine geçmişti. 'İsmimi tüm dünyaya gençlik ve ilham vermek için değiştirdim' diyecekti Metta World Peace.

mwp

MWP'nin danışmanı, Budizme göre Metta'nın 'arkadaş canlısı' ve 'iyiliksever' anlamına geldiğini açıklayıp basına çılgın oyuncunun artık uslandığını belirtti. Çin Ligi'nde de boy gösteren MWP, bir ara ismini 'The Pandas Friend' olacak değiştirmeyi düşündüğünü de söylemişti ve bunu bir bakıma gerçekleştirdi!

İtalya Ligi takımlarından Cantu'ya transfer olduktan sonra yaptığı ilk açıklamada formasının arkasında Panda's Friend yazacağını belirten MWP, geç olsa da pandalara olan sevgisini göstermiş oldu. Yıldız oyuncunun bu isimle bir de internet sitesi bulunmakta.

Chad Johnson – Chad Ochocinco ve yeniden Chad Johnson

NFL yıldızlarından Chad Johnson, bu konuda kafası epey karışık olan sporculardan biri. İspanyol köklerine saygısını göstermek isteyen Johnson, 2006 yılında yaptığı açıklamada 'Beni bundan böyle Ocho Cinco olarak çağırın' diyerek maceranın startını verdi.

Sponsor firmaların karşı çıkması nedeniyle bir yıl daha C. Johnson yazılı formayla oynadı. Forma numarası 85'in İspanyolcası olan Ocho Cinco'yu 2008 yılında mahkeme kararıyla soyadı ilan etti. Nihayet formasında sırtına 'Ochocinco' yazdırarak sahaya çıkmayı başardı.

chadjohnson

Bu sevdası kısa süren NFL yıldızı, 2010 yılında ise 85'in Japoncası 'Hachi Go'yu kullanacağını açıkladı. Ancak bunu gerçekleştiremedi.

Ochocinco'dan tamamen vazgeçmesi 2012'ye denk gelen oyuncu Miami Dolphins'e transferinden sonra mahkeme kararıyla yeniden Chad Johnson oldu. Sebebini ise 'Kendi özüme geri dönmek için' diyerek açıkladı.

Lewis Alcindor Jr. – Kareem Abdul-Jabbar

Lew Alcindor ismiyle doğan dev basketbolcu, diğer sporculardan farklı bir nedenle isim değişikliğine gitti.

UCLA'de okuduğu üniversite yıllarında İslam'ı seçen Jabbar, 1971'de Milwaukee Bucks takımında yaşadığı NBA şampiyonluğundan bir gün sonra ise ismini Kareem Abdul-Jabbar olarak değiştirdi.

B.J. Upton – Melvin Upton Jr.

Amerikan Beyzbol Ligi takımlarından Atlanta Braves'in oyuncusu B.J. Upton ismini Melvin Upton Jr. olarak değiştirdi. B.J'in anlamı olan Bossman Junior, babası Melvin'in lakabından geliyormuş. Kendisinin ünlü top model Kate Upton'la bir akrabalığı da bulunmuyor.

Mike Stanton – Giancarlo Stanton

Giancarlo Cruz Michael Stanton ismiyle doğan beyzbol oyuncusu, telaffuzu insanlara zor gelebileceği nedeniyle Giancarlo yerine Mike ismini kullanmış. 2012'de ise Giancarlo'ya dönüş yaptığını açıkladı.

Lloyd B. Free – World B. Free

Lloyd daha genç bir basketbolcuyken çevresindekiler kendisine 'All-World' (bütün dünya) diye sesleniyordu. Çünkü arkadaşlarına göre bütün ilçe, bütün şehir ve hatta bütün dünyadakiler onun kadar iyi olamazdı. Ayrıca kendisi imkansız denecek uzaklıklardan basketlere imza atıyor ve inanılmaz bir şekilde sıçrıyordu. 1981 yılında adı resmi olarak World B. Free olacaktı.

Milton Henderson – J. R. Sakuragi

UCLA yıldızı Milton Henderson, Japonya'ya transfer olduktan sonra bu ülkenin vatandaşlığına geçti. Uzak Doğu'yu benimseyen basketbolcu ismini de J.R. Sakuragi olarak değiştirdi.

Greg White – Stylez G. White

Eski bir NFL oyuncusu olan Greg White, 1985 tarihli Teen Wolf filminin etkisinde fazlasıyla kalmış. Michael J. Fox'un başrolünü oynadığı filmdeki Rupert "Stiles" Stilinski karakterini benimseyen White, adının başına Stylez'ı getirdi.

Maurice Drew – Maurice Jones-Drew

Sporu genç yaşta bırakan eski NFL yıldızı Maurice Drew, kendisinin kolej yıllarında oynadığı bir maç sırasında vefat eden dedesini onore etmek için soyadına Jones'u ekletti.

pele

Bonus: Edson Arantes do Nascimento – Pelé

Thomas Edison'dan esinlenen ailesi, Pelé'ye Edson ismini koymuş. Okul yıllarındaki favori oyuncusu olan Bilé'den dolayı kendisine Pelé takma isminin konulduğunu düşünen futbol efsanesi, bu kelimenin anlamını kimsenin bilmediğini söylüyor.