Aslında, laboratuvarlardan çok çok önce, doğa bize ihtiyacımız olanı sunmuştu. Ve hala, her türlü yıpratılmasına rağmen sunmaya devam ediyor. Bizi iyileştirmek için ilaçlar mutfağımızda, olmadı pazarda bizi bekliyor.

Kış aylarında hastalıklar hazır nüksetmişken, aşağıdaki listeyi hazırlamadan edemedik. Daha detaylı araştırarak kullanım alanları ve şekilleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yine de unutmayalım ki, her bünye farklıdır. Özellikle alerjik bir bünyeyseniz veya kronik bir hastalığınız varsa kesinlikle doktora danışarak kullanın. Kullanırken abartmayın. Sağlıkla kalın 🙂

1. Sarımsak

1-sarımsak
Rivayete göre, Lokman Hekim ölümsüzlük iksirini bulur. Fakat iksir bir şekilde yere düşer, kırılır. Düştüğü toprakta ise sarımsak ve soğan biter. Bu küçük hikaye bile sarımsağın faydalarını anlatmaya yetiyor. Hepimizin mutfağında olan, göreceli kötü kokusu nedeniyle yemeğe çekindiğimiz ama vazgeçemediğimiz sarımsak, tam bir şifa kaynağı. Bünyesinde B ve C vitaminlerini, potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez, çinko, sodyum gibi minarelleri barındırıyor.

2. Bal

2-bal
Sentetik antibiyotiklerden, çok ama çok önceden beri, bal antibakteriyel tedavilerde kullanılıyordu. Balda doğal olarak bulunan bir antimikrobiyel bir enzim, açığa çıkardığı hidrojen perokside ile bakterilerin güçlenmesini ve artmasını önlüyor. Bunun dışında B ve C vitaminlerini; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko minerallerini barındırıyor.

3. Lahana

Raw cabbage isolated on white
Çoğunlukla dolması tercih edilir, yemeği fazla rağbet görmez ama neden? İyileştirici gücü bilinseydi kapuskaya yaklaşımımız farklı olurdu. İçeriğindeki yüksek C vitamini ile tam bir bakteri savaşçısı. Ayrıca, içeriğindeki B ve K vitaminleri, antosiyaninleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, kasiyum, demir, manganez minarelleri ile tam bir sağlık deposu.

4. Hardal

4-mustard
Himalaya Dağları’nın eteklerinden dünyaya yayılmış olan Hardal tohumu, sofralarımıza sos olarak iştirak etse de, gizli bir ilaç aynı zamanda. İçeriğindeki selenyum, omega-3 yağları, fosfor, manganez, magnezyum ve bakır minarelleri ve B vitamini ile doğal bir sağlık savaşçısı da…

5. Greyfurt Çekirdeği

5- greyfurt
Meyvesi elbette A, B, C ve D vitaminlerince çok zengin. Özellikle çekirdeği 800’e yakın bakteri ve virüs ile, yüzlerce mantar ve paraziti tek başına alt edebiliyor. Üstelik faydalı bakterileri hiçbir zaman rahatsız etmeden.

6. Hindistan Cevizi Yağı

6-hindistan-cevizi
Hindistan Cevizi yağı hakkında ne söylesek az… Doğa ananın bize verdiği en büyük hediyelerden biri… Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri ile içeriğindeki E ve K vitaminleri ile cildinizden tutun zihin sağlığınıza kadar her şeye deva… Hem dahilen hem de haricen kullanılabilir.

7. Zencefil

7-zencefil
B grubu vitaminleri, C ve E vitaminleri açısından zengin olan zencefil de antibakteriyel özellikleri ile biliniyor. Toz halinde kullanılabilir veya kökünden çay yapılabilir. Özellikle kulak-burun-boğaz yolu hastalıklarında şiddetle tavsiye edilir.

8. Kekik Yağı

8-kekik yağı
Şifalı bitkilerin önde gelenlerinden biri de antibakteriyel, spazm giderici, antiromatizmal, balgam söktürücü ve sakinleştirici özellikleri ile kekik. Çok keskin ve kuvvetli yağının, mutlaka seyreltilerek, az miktarlarda kullanılması gerekiyor. Haricen ya da dahilen kullanılabilir.

9. Kırmızı Biber

9-kırmızı biber
Antibakteriyel, antimikrobiyel ve antioksidan etkileri ile biliniyor. A, C, K ve B vitaminleri açısından zengin olan kırmızı biber zaten bizim mutfaklarımıza alışık. Yine de kullanmayı ihmal etmemek gerekiyor.

10. Kara Turp

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nereden bulacağız, demeyin. Şimdi tam mevsimi. Hem kara turbun, hem de kara turbun iyi geldiği hastalıkların! İçeriğindeki B ve C vitaminleri, postasyum, çinko, kalsiyum, magnezyum, demir ile kara turbun da faydaları say say bitmiyor. Özellikle idrar yolu ve solunum yolu enfeksiyonlarında etkisi bilinen kara turp, en kuvvetli antibakteriyel gıdalar arasında geliyor.