Aslında, laboratuvarlardan çok çok önce, doğa bize ihtiyacımız olanı sunmuştu. Ve hala, her türlü yıpratılmasına rağmen sunmaya devam ediyor. Bizi iyileştirmek için ilaçlar mutfağımızda, olmadı pazarda bizi bekliyor.

Kış aylarında hastalıklar hazır nüksetmişken, aşağıdaki listeyi hazırlamadan edemedik. Daha detaylı araştırarak, bir homeopata danışarak daha detaylı kullanım alanları ve şekilleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yine de, en azından gündelik kullanımınızda sağlığınızı ve bu doğal ilaçları ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

1. Sarımsak
1-sarımsak

Rivayete göre, Lokman Hekim ölümsüzlük iksirini bulur. Fakat iksir bir şekilde yere düşer, kırılır. Düştüğü toprakta ise sarımsak ve soğan biter. Bu küçük hikaye bile sarımsağın faydalarını anlatmaya yetiyor. Hepimizin mutfağında olan, göreceli kötü kokusu nedeniyle yemeğe çekindiğimiz ama vazgeçemediğimiz sarımsak, tam bir şifa kaynağı. Bünyesinde B ve C vitaminlerini, potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez, çinko, sodyum gibi minarelleri barındırıyor.

2. Bal


2-bal

Sentetik antibiyotiklerden, çok ama çok önceden beri, bal antibakteriyel tedavilerde kullanılıyordu. Balda doğal olarak bulunan bir antimikrobiyel bir enzim, açığa çıkardığı hidrojen perokside ile bakterilerin güçlenmesini ve artmasını önlüyor. Bunun dışında B ve C vitaminlerini; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko minerallerini barındırıyor.

 

3. Lahana
Raw cabbage isolated on white

Çoğunlukla dolması tercih edilir, yemeği fazla rağbet görmez ama neden? İyileştirici gücü bilinseydi kapuskaya yaklaşımımız farklı olurdu. İçeriğindeki yüksek C vitamini ile tam bir bakteri savaşçısı. Ayrıca, içeriğindeki B ve K vitaminleri, antosiyaninleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, manganez minarelleri ile tam bir sağlık deposu.

4. Hardal


4-mustard

Himalaya Dağları’nın eteklerinden dünyaya yayılmış olan Hardal tohumu, sofralarımıza sos olarak iştirak etse de, gizli bir ilaç aynı zamanda. İçeriğindeki selenyum, omega-3 yağları, fosfor, manganez, magnezyum ve bakır minarelleri ve B vitamini ile doğal bir sağlık savaşçısı da…

 

5. Greyfurt Çekirdeği


5- greyfurt

Meyvesi elbette A, B, C ve D vitaminlerince çok zengin. Özellikle çekirdeği 800’e yakın bakteri ve virüs ile, yüzlerce mantar ve paraziti tek başına alt edebiliyor. Üstelik faydalı bakterileri hiçbir zaman rahatsız etmeden.

6. Hindistan Cevizi Yağı


6-hindistan-cevizi

Hindistan Cevizi yağı hakkında ne söylesek az… Doğa ananın bize verdiği en büyük hediyelerden biri… Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri ile içeriğindeki E ve K vitaminleri ile cildinizden tutun zihin sağlığınıza kadar her şeye deva… Hem dahilen hem de haricen kullanılabilir.

7. Zencefil


7-zencefil
B grubu vitaminleri, C ve E vitaminleri açısından zengin olan zencefil de antibakteriyel özellikleri ile biliniyor. Toz halinde kullanılabilir veya kökünden çay yapılabilir. Özellikle kulak-burun-boğaz yolu hastalıklarında şiddetle tavsiye edilir.

8. Kekik Yağı


8-kekik yağı

Şifalı bitkilerin önde gelenlerinden biri de antibakteriyel, spazm giderici, antiromatizmal, balgam söktürücü ve sakinleştirici özellikleri ile kekik. Çok keskin ve kuvvetli yağının, mutlaka seyreltilerek, az miktarlarda kullanılması gerekiyor. Haricen ya da dahilen kullanılabilir.

9. Kırmızı Biber


9-kırmızı biber

Antibakteriyel, antimikrobiyel ve antioksidan etkileri ile biliniyor. A, C, K ve B vitaminleri açısından zengin olan kırmızı biber zaten bizim mutfaklarımıza alışık. Yine de kullanmayı ihmal etmemek gerekiyor.

10. Kara Turp


OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kara turp deyip geçmeyin! İçeriğindeki B ve C vitaminleri, potasyum, çinko, kalsiyum, magnezyum, demir ile kara turpun da faydaları say say bitmiyor. Özellikle idrar yolu ve solunum yolu enfeksiyonlarında etkisi bilinen kara turp, en kuvvetli antibakteriyel gıdalar arasında geliyor. Size kolay bir tarif de verelim. Boğazınızdaki sıkıntıya, öksürüğe birebir: Kara turpun üstünü bıçakla alıp, dolma yapar gibi içini oyun. Altını da azıcık kabuğunu sıyırır gibi kesiverin. İçine bal doldurup, bir bardağın içine yerleştirin. Sabaha kadar beklesin. Sabah turpun altından akarak bardağa dolmuş ballı sıvıyı bir güzel içiverin ve mucizeye tanık olun 🙂