Milyonlarca doları, gönül rahatlığıyla paylaşmak herkesin harcı değil. Zira, olsaydı dünya biraz daha adil bir yer olurdu. Ama bunu kayıtsız şartsız yapan güzel insanlar da var; üstelik yaşlılıklarını veya ölümlerini beklemeden.

Bu ilham verici hikayelerden herkesin kendine düşüne almasını dileriz.

 1. Britanyalı Jon Pedley milyonlar içinde yüzdüğü hayatını bir trafik kazasında kaybetme noktasına geldi. Şanslıydı, ayakta kaldı ve ne olduysa bambaşka bir insan haline geldi. Çapkın, alkol ve gece hayatı düşkünü milyonere Uganda’da hayır işleri yapan bir arkadaşı ilham vermişti. 1.3 milyon $’lık servetini paraya çevirip bağışladı, Uganda’da bir barakaya yerleşti ve kimsesiz çocuklar için bir yardım derneği kurdu. Ona kararını soranlara ise şöyle diyor: “Hayatımdaki hiçbir şeyden bu kadar emin olmamıştım.”
  jaisalmer - thar desert - india
 2. Frano Sela, 7 kazada ölümle burun buruna gelecek (uçak, araba ve tren kazaları da dahil) ve onu atlatacak kadar talihliydi. Talihi bu kadar da değildi, tüm bu olaylardan sonra piyangodan 1 milyon $ kazandı. Fakat bir süre sonra paranın mutluluğu satın alamayacağını karar verdi. Satın aldığı özel adayı ve buradaki lüks evini sattı. Parasının bir kısmını arkadaşlarına ve ailesine dağıttı, geri kalanı ile de tüm insanlığa iyi şans getirmesi için Meryem Ana anıtı inşa ettirdi. Kalça ameliyatı için de kendisine küçük bir miktar para ayırdı. Hepsi bu.
  2
 3. Percy Rose, Minesotalı bir uyuşturucu tacirinin oğluydu. Çeşitli ticari işlere girdi, bir kazandı bir kaybetti. Nihayetindei satın aldığı plastik torba üreten şirket, onu milyoner yapacaktı. Yardımseverlik hayatına ilk olarak, binlerce bisikleti çevresindeki çocuklara dağıtarak başladı. Sonraki sene resmi bir geçit töreni izleyicilerine binlerce dolar dağıttı. Ama bu da yetmeyecekti. Rose, 800 gazetede 16 yıl boyunca köşe yazdı. Ondan para isteyen ve ihtiyacı olduğuna kanaat getirdiği herkese para gönderdi. Bu sırada da keyifle 30 milyon $’ını harcamıştı.
  3
 4. Çinli milyarder Yu Pang, 2010 yılında tüm malvarlığını (420 milyon $) kendi kurduğu bir derneğe bağışlayacağını ve çocuklarına bırakmayacağını açıkladı. Panglin yoksulluk içinde büyümüştü, fakir olmanın ne demek olduğunu biliyordu. Derneğini bir banka çatısı altında kimsenin dahil olamayacağı ve miras kalmayacak şekilde kurdu. Oğullarına da hiçbir miras bırakmadı; bunun hem onları kötü yollardan koruyacağına hem de çocuklarının hayatlarını idame ettirebileceğine inanıyordu.  Yıllar boyunca Çin’in en büyük yardımseveri olarak adı anılacaktı.
  4
 5. Warren Buffets ve Bill Gates yardımseverliğiyle bilinen kişiler, ama İrlanda asıllı Amerikalı Chuck Feeney pek az bilinir, zira bilinmesini kendi istemez. Feeney, gizli bir şekilde, duty free dükkanlarından elde ettiği 6.2 milyar $’ını yardım derneklerine ve yardıma muhtaçlara bağışladı. 2016’ya kadar kalan 1.3 milyar $’ını bağışlayacak olan Feeney’in vakfı 2020’de kapanacak. Feeney’in beş kuruşu kalmadan ölme isteği gerçek olacağa benziyor;dünya zenginlerine, zenginliklerini paylaşmak için ölümü beklememeleri konusundaki rehberliğinin işe yaramasını ise umut ediyoruz.
  5
 6. Sovyet Birliği yeni dağılmıştı, coğrafya her türlü patlamaya hazırdı. Yevgeny Pushenko da bu zamandan yararlandı ve giysi fabrikasını kurdu. İş hızla ilerledi, 1 değil 50 fabrikası vardı Pushenko’nun bir rahip olmaya karar verdiğinde. Tüm malvarlığını dağıttı, Küdus’e doğru hac yolculuğuna çıktı. Hedefine vardığında türlü türlü olay atlatmış, onlarca ülkeden geçmiş, 15.000 km yürümüştü. Bu yolculuğundan sonra Yunanistan’ın Athos Dağı’ndaki bir manastıra yerleşti.
  6
 7. Britanyalı iş adamı Brian Burnie, prensip olarak yardım derneklerine bağışlarda bulunurdu. Ancak karısının göğüs kanserine yakalanması ona  daha fazlasını yapma kararını verdirdi. 26 milyon $ değerindeki gayrimenkullerini sattı, kendi yardım derneğini kurarark tüm parayı kanser hastlarına yardım etmek için bağışladı. Burnie, 2012’de yaşadıkları 1 milyon $’lık kendi evlerini de sattı, büyüyen derneğini finanse etmek için kullandı; kendisi ise tutumlu yaşayarak idare ediyor.
  7
 8. Zengin ve şaşalı Holywood yaşantısı yönetmen Tom Shadyac‘ı mutlu etmiyordu. Geçirdiği bisiklet kazasından sonra ise ölüm üzerine kafa yormaya başladı. Kanaati şuydu: Mutlu bir yaşam yaşamının yolu, daha az şanslı olanlarla sahip olduklarını paylaşmaktan geçiyordu. Jetlerini ve konaklarını sattı; bisikletini aldı, tüm servetini ve felsefesini paylaşmak için mobil yaşamaya başladı. Söyediğine göre, artık kendini daha mutlu hissediyor.
  8
 9. Texaslı Carroll, babası ile çalışmış, daha sonra aile şirketinin başına geçmişti. Bir sondaj şirketine yaptığı yatırım başarılı oldu, o da fazlasıyla zengin. Fakat, yörenin insanlarının da oradaki petrol “patlamasının” yarattığı zenginlikten etkilendiğini, ahlaksızlığa ve aşırılıklara kaçtığını gördü. Carroll  her zaman kiliseye ve üniversiteye yardım yapan biriydi. Bu artık ona yetmedi, kendi Genç Hristiyanlar Derneği’ni kurdu. Bundan sonta tüm malvarlığını yardım için dağıtacak, 80 yaşında derneğin bir odasında hayata gözlerini yumucaktı.
  9
 10. Gayrimenkul zengini Zell Kravinsky, parasının bankada bir hesapta yatması fikrinden hoşlanmıyordu, bu para büyük bir amaç için harcanmalıydı. Yardımlarının miktarı 45 milyon $’ı bulana kadar bağış yaptı. Ancak eşi ve ailesi yardımseverliği abarttığını düşünüyordu. Kravinsky ise para ve arsa bağışlamanın yeterli olmadığını… Hiç tanımadığı birine böbreğini bağışlaması eşi için bardağı taşıran son damla oldu. Boşanma noktasına gelen çift, arkadaşlarının aracılığı ile birleşti, karısı fazla cömert kocasını affetmişti. Kravinsky ise, ihityacı olan birine bedenin bir parçasını yine vermekten çekinmeyeceğini söylüyor.
  10Kaynak: listverse.com