1. Zazen

​Zen Budizmi’nin en önemli pratiklerinden biridir. Oturularak yapılır. Zazen yönteminde zihni bir konu ya da nesne üzerine yoğunlaştırmak için zorlamamak gerekir. Nihayetinde Zazen de bir çeşit konsantrasyona dönüşecektir ama bu doğal olarak gerçekleşir. Zazen’de amaç yalnızca oturmaktır, başka bir amaç gözetilmez. Nefes alış-verişe ve göbeğin altındaki hara bölgesine odaklanılır. Zihni ve bedeni sakinleştirerek, iç derinliğe ulaşmak; bu sayede de içgörü, sezgi, şefkat ve sevecenliğin kendiliğinden ortaya çıkması hedeflenir.

1-zazen

zenmataro.com

 

2. Tanta

Tantra, “mikronun makro ile buluşmasını” sağlamayı amaçlar. Batı’da tantrik seks ritüelleriyle popüler olmuştur. Tantrik seks, bedensel bir eğitimdir ama nihai hedefi kozmik bir birlikteliktir, bilinen orgazmdan farklı bir orgazm ve birliktelik anlayışı sunar. Cinsel birleşmeyi ruhani bir boyuta da sürükler.

 

2-tantra

 

3.Kamasutra

Çiftler arasındaki dengeyi sağlamak amacındaki öğreti, cinsel birleşme adına pratikler sunar. Bir nevi aşk sanatıdır; bu aşk kitabında da çeşitli seks pozisyonları yer alır. Her ne kadar “seks pozisyonları” ile tanınmışsa da yaşamı daha fazla sevdirmeyi amaçlayan bir felsefenin ürünüdür. Bu felsefedeki amaç erdemli ve zengin yaşam, estetik ve erotik tatmin ve özgürlük bilincidir.

kamasutra

 

4. Hatha Yoga


Hatha Yoga, Yoga’nın bir kolu; duruşlara ve nefes talimlerine ağırlık veren bir okuludur. Vücudu, uzun meditasyon seanslarına hazırlamak için düşünülmüş ve ortaya çıkmıştır. Özellikle duruşları ve fiziksel egzersizleri ile 20. yüzyılda Batı’da “yoga “olarak bilinerek popüler olmuştur.

 

4

 

5. Qigong

Taocu öğretide bizi yaşatan evrensel bir enerji, bir yaşam enerjisi vardır. Buna “Qi” (Chi) denir. Sağlıklı, genç, uzun ömürlü olabilmek, Chi’nin bedenimizde, engellerle karşılaşmadan serbestçe dolaşımına bağlıdır. Bunu sağlamak için yapabileceğimiz egzersizlere de “kong” denir. Yani Qikong için enerji egzersizleri diyebiliriz.

 

qigung

qigongtao.com.au

6. Şiatsu

Şiatsu kelimesi, Japonca parmak ve baskı kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Bu geleneksel tedavi yönteminde, Chi’nin vücuttaki meridyen ağında dolandığına inanılır. Bu ağdaki belli noktalara parmak ile baskı uygulanır ve bir çeşit masaj yapılır. Bu sayede beden daha sağlıklı ve canlı olacaktır. Şiatsu’dan, fiziksel hastalıkların tedavisinde spesifik olarak da yararlanılır.

 

shiatsu

7. Tai Chi Chuan

Yine Chi’yi açığa çıkarmaya yarayan egzersizlerdendir Tai Chi Chuan. Uykudan kalkan bir kimsenin gerinme hareketleri gibi, yavaş ve yumuşak hareketlerde tüm eklemleri çalıştırmayı sağlar. Hareketler doğadan esinlenmiştir. Ve bir kez Chi ortaya çıktığında, bir kaplanı kucaklayabilir, kanatlarınızı açabilir, sanki bir kuş gibi havalarda uçabilirsiniz.

Tai-Chi-en-China

8. Feng Shui

Feng Shui, yaşam enerjisini yaşanılan alanlarda harekete geçirmeyi konu alır. Chi’nin yaşanılan, çalışılan mekanlarda serbestçe dolaşması için bir düzenleme yapmayı öğütler. Bir yerin iyi Feng Shui’ye sahip olması için doğa ile uyum içinde olması demek. Feng Shui öğretisi de bunun ilgili “ayar”ı yapmak için var.

fengshui

8. Reiki

Enerji aktarımı ile şifa vermeye dayalı bir tekniktir. Fiziksel, zihinsel ve duygusal sorunların tümünde kullanılan bu yöntem ile, bedendeki enerji dengesizlikleri ve blokları çözülür. Chi, yani evrensel yaşam enerjisinin ellerden geçerek aktarılması ile kullanılır.

 

 

wb051432