Avrupa merkezli bir yaklaşımla yaklaşırsak, Asya’nın doğu ve güneydoğusundaki ülkelere uzak doğu diyoruz. Günümüzde Çin, Japonya, Endonezya, Filipinler, Malezya, Brunei, Singapur, Doğu Timor, Tayland, Laos, Kamboçya, Vietnam, Myanmar (Birmanya), Tayvan, Bangladeş, Pakistan, Sri Lanka, Kuzey Kore, Güney Kore ve Moğolistan Uzak Doğu ülkeleri kabul ediliyor. Gelin, binlerce yıllık köklü bir geçmişe sahip Uzak Doğu’dan öğrendiğimiz 9 öğretiye bir göz atalım. Daha nicesinin orada saklı olduğunu unutmadan ve tabii, ışık Doğu’dan yükselir diyerek…

 

1-zazen

zenmataro.com

 1. Zazen

  ​Zen Budizmi’nin en önemli pratiklerinden biridir. Oturularak yapılır. Zazen yönteminde zihni bir konu ya da nesne üzerine yoğunlaştırmak için zorlamamak gerekir. Nihayetinde Zazen de bir çeşit konsantrasyona dönüşecektir ama bu doğal olarak gerçekleşir. Zazen’de amaç yalnızca oturmaktır, başka bir amaç gözetilmez. Nefes alış-verişe ve göbeğin altındaki hara bölgesine odaklanılır. Zihni ve bedeni sakinleştirerek, iç derinliğe ulaşmak; bu sayede de içgörü, sezgi, şefkat ve sevecenliğin kendiliğinden ortaya çıkması hedeflenir. 

  2-tantra

 2. Tantra

  Tantra, “mikronun makro ile buluşmasını” sağlamayı amaçlar. Batı’da tantrik seks ritüelleriyle popüler olmuştur. Tantrik seks, bedensel bir eğitimdir ama nihai hedefi kozmik bir birlikteliktir, bilinen orgazmdan farklı bir orgazm ve birliktelik anlayışı sunar. Cinsel birleşmeyi ruhani bir boyuta da sürükler. 

  kamasutra

  Kamasutra

  Çiftler arasındaki dengeyi sağlamak amacındaki öğreti, cinsel birleşme adına pratikler sunar. Bir nevi aşk sanatıdır; bu aşk kitabında da çeşitli seks pozisyonları yer alır. Her ne kadar “seks pozisyonları” ile tanınmışsa da yaşamı daha fazla sevdirmeyi amaçlayan bir felsefenin ürünüdür. Bu felsefedeki amaç erdemli ve zengin yaşam, estetik ve erotik tatmin ve özgürlük bilincidir. 

  4

 3. Hatha Yoga

  Hatha Yoga, Yoga’nın bir kolu; duruşlara ve nefes talimlerine ağırlık veren bir okuludur. Vücudu, uzun meditasyon seanslarına hazırlamak için düşünülmüş ve ortaya çıkmıştır. Özellikle duruşları ve fiziksel egzersizleri ile 20. yüzyılda Batı’da “yoga “olarak bilinerek popüler olmuştur. 

  qigung

  qigongtao.com.au

 4. Qigong

  Taocu öğretide bizi yaşatan evrensel bir enerji, bir yaşam enerjisi vardır. Buna “Qi” (Chi) denir. Sağlıklı, genç, uzun ömürlü olabilmek, Chi’nin bedenimizde, engellerle karşılaşmadan serbestçe dolaşımına bağlıdır. Bunu sağlamak için yapabileceğimiz egzersizlere de “kong” denir. Yani Qikong için enerji egzersizleri diyebiliriz. 

   

  shiatsu

 5. Şiatsu

  Şiatsu kelimesi, Japonca parmak ve baskı kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Bu geleneksel tedavi yönteminde, Chi’nin vücuttaki meridyen ağında dolandığına inanılır. Bu ağdaki belli noktalara parmak ile baskı uygulanır ve bir çeşit masaj yapılır. Bu sayede beden daha sağlıklı ve canlı olacaktır. Şiatsu’dan, fiziksel hastalıkların tedavisinde spesifik olarak da yararlanılır. 

   

  Tai-Chi-en-China

 6. Tai Chi Chuan

  Yine Chi’yi açığa çıkarmaya yarayan egzersizlerdendir Tai Chi Chuan. Uykudan kalkan bir kimsenin gerinme hareketleri gibi, yavaş ve yumuşak hareketlerde tüm eklemleri çalıştırmayı sağlar. Hareketler doğadan esinlenmiştir. Ve bir kez Chi ortaya çıktığında, bir kaplanı kucaklayabilir, kanatlarınızı açabilir, sanki bir kuş gibi havalarda uçabilirsiniz. 

   

  fengshui

 7. Feng Shui

  Feng Shui, yaşam enerjisini yaşanılan alanlarda harekete geçirmeyi konu alır. Chi’nin yaşanılan, çalışılan mekanlarda serbestçe dolaşması için bir düzenleme yapmayı öğütler. Bir yerin iyi Feng Shui’ye sahip olması için doğa ile uyum içinde olması demek. Feng Shui öğretisi de bunun ilgili “ayar”ı yapmak için var. 

   

  wb051432

 8. Reiki

  Enerji aktarımı ile şifa vermeye dayalı bir tekniktir. Fiziksel, zihinsel ve duygusal sorunların tümünde kullanılan bu yöntem ile, bedendeki enerji dengesizlikleri ve blokları çözülür. Chi, yani evrensel yaşam enerjisinin ellerden geçerek aktarılması ile kullanılır.